Návštěvníky Flory Olomouc potěší i botanická zahrada PřF

Foto: Jan Pokorný
sobota 10. srpen 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Krásu a barevnost letních květů, rozmanité vůně, pohodu i harmonii nabízí botanická zahrada přírodovědecké fakulty, která bude součástí výstavního areálu Mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc. Letní etapa se uskuteční od 15. do 18. srpna 2019.

„V současné době jsou k vidění například kvetoucí "gigantické" byliny, které dosahují až třímetrového vzrůstu. Patří mezi ně severoamerický mužák prorostlý (Silphium perfoliatum), vernonie arkansaská (Vernonia arkansana) či vzácný mléč bahenní (Sonchus palustris),“ říká Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

Botanická zahrada se rozkládá na ploše zhruba půl hektaru a nachází se v ní kolem 1 500 domácích i exotických druhů rostlin. Se svými specializovanými sbírkami zaujmou i náročného návštěvníka. „Proniknout můžete mezi vybrané nepůvodní druhy naší přírody jako je třapatka dřípatá (Rudbeckia laciniata), která pochází ze Severní Ameriky nebo se můžete zaměřit na naši rostlinu měsíce, kterou je otočník evropský (Heliotropium europaeum),“ vysvětluje Václav Dvořák.

Hlavní expozice Mezinárodní květinové výstavy a zahradnického veletrhu Flora Olomouc nese název Česká krajina. Součástí doprovodného programu bude mimo jiné řada zajímavých přednášek o léčivých rostlinách, jedlých květech, opylovačích, chorobách a škůdcích. Chybět nebudou předváděcí akce floristů a bohatý program ve Smetanových sadech.

Zpět