Nejlepší studenti z katedry informatiky i letos obdrželi Klirovo stipendium

Foto: archiv PřF UP
Úterý 8. listopad 2022, 13:43 – Text: Šárka Chovancová

Klirovo stipendium letos získalo deset studentů katedry informatiky přírodovědecké fakulty s nejlepšími studijními výsledky. Oceněni byli studenti napříč všemi bakalářskými a navazujícími magisterskými studijními programy. Finanční odměna za rok 2021/2022 činila 18.500 Kč.

„Je mi velkou ctí, že se mohu připojit do skupiny studentů, kteří byli oceněni Klirovým stipendiem. Určitě je to motivačním prostředkem k přístupu ke studiu, které často není úplně jednoduché. Finanční odměnou to ale nekončí. Velmi cenné jsou hlavně získané znalosti a zkušenosti, které mohu využít v praxi. Rovněž mě těší, že jedním ze sponzorů je společnost Edhouse, která je současně i mým zaměstnavatelem. Společně s katedrou informatiky sponzoři pomáhají motivovat další studenty v jejich studiu,“ řekl Martin Urbanec, student třetího ročníku navazující magisterského studia.

Dalšími oceněnými byli Matyáš Makarov, Radek Vymětalík, Adéla Hlaváčová, Jakub Jurka, Filip Kubíček, Jan Holcman, Petr Jančár, Jaroslav Večeřa a Gabriela Hrubá.

„Katedra uděluje prospěchové stipendium dvěma nejlepším studentům z každého ročníku napříč všemi informatickými studijními programy. Dnešní doba nabízí mnoho lákadel, o to více si na katedře ceníme toho, že se najde nemalé množství studentů, kteří nechtějí naším náročným studiem pouze projít, ale záleží jim také na prospěchu. Za celou katedru oceněným studentům gratuluji a přeji jim mnoho úspěchů v dalším studiu,“ uvedl Eduard Bartl, vedoucí katedry informatiky.

Stipendium bylo pojmenováno po významném odborníkovi v oblasti počítačových a systémových věd Georgi J. Klirovi, který za svoji vědeckou práci získal několik čestných doktorátů a dalších ocenění, mimo jiné Bolzanovu medaili AV ČR za přínos v matematických vědách. Byl autorem řady vlivných patentů a sedmnácti knih. V letech 2002-2014 několikrát přednášel pro studenty informatických programů na UP v Olomouci a byl členem zkušebních komisí pro obhajoby doktorských prací. Se členy katedry informatiky ho také spojuje několik společně napsaných odborných publikací.

Předání se zúčastnili i zástupci firem Behaim IT Solutions, Edhouse, Kontent.ai a Oltis Group, kteří se na Klirově stipendiu finančně podílejí.