Noc vědců na přírodovědecké fakultě navštívilo přes dva tisíce návštěvníků

Noc vědců na přírodovědecké fakultě
Foto: Šárka Chovancová
pondělí 8. říjen 2018, 11:01 – Text: Šárka Chovancová

Přes dva tisíce návštěvníků využilo páteční Noc vědců k návštěvě přírodovědecké fakulty. Zklamáni rozhodně nebyli. Pětadvacet stanovišť nabídlo opravdu pestrý program. Lidé mohli pomocí astronomických dalekohledů pozorovat průlety družic a další objekty noční oblohy, nahlédnout do barvitého světa fyzikální chemie či říše svítících rostlin a botanických ohňostrojů. Připraveny byly i různé hry typu exit game, logické úlohy, hlavolamy, kvízy či ukázky řízení robotů.

„Jsme rádi, že jsme se přišli podívat, ještě nikdy jsme na žádné takové akci nebyli. Kluci byli nadšeni, že se mohou zúčastnit různých pokusů. Nejvíc je ale bavilo laserové bludiště," prozradila Ivana Osmančíková, maminka dvou synů. Masožravé rostliny pak zaujaly dvanáctiletou Kateřinu, a to dokonce tak, že si je přeje pod vánoční stromeček. S úsměvem to potvrdila maminka Eva Poláková. "Ano je to tak, dcera si masožravky přeje na Vánoce. Uvidíme, jestli jí je Ježíšek nadělí."

Noc vědců byla propojena s oslavami 100. výročí založení Československa, hlavní téma se neslo v duchu „100 let české vědy". Návštěvníci se proto mohli seznámit s nejzajímavějšími experimenty z optiky za dané období, dozvědět se, kam se posunula za sto let biofyzika, porovnat současné vědecké postupy s těmi minulými nebo se podívat, jak se změnila výroba elektromotorů.

„100 let je krásné kulaté výročí, které jsme využili k osvětě. Děti jsme hravou formou seznámili s historií naší země a významem barev na státní vlajce. K výročí vyrobily také přáníčka, která se moc povedla," uvedla Denisa Vlčková z katedry analytické chemie.

Páteční akci si nenechal ujít ani děkan přírodovědecké fakulty Martin Kubala, podle kterého byla návštěvnost Noci vědců vyšší než v předešlých letech. „Jsem rád, že se přírodovědecká fakulta těší tak vysoké návštěvnosti a že si rodiče s dětmi našli čas přijít se podívat, jak lze vědu dělat zábavnou formou. Zároveň bych chtěl vyzdvihnout velmi bohatý program a poděkovat všem, kteří se na dnešní Noci vědců organizačně i programově podíleli."

Noc vědců je akce pro veřejnost, která vznikla z podnětu Evropské komise v roce 2005 a jejím posláním je popularizace vědy a osobností vědců. Jeden den v roce jsou na stovkách míst v Evropě ve večerních a nočních hodinách zpřístupněny univerzity, vědecká a výzkumná pracoviště, science centra, a další pracoviště, ve kterých se zdarma konají komentované prohlídky, populárně vzdělávací přednášky, workshopy, experimenty, vědecké show nebo hudební vystoupení.