Nová mapová aplikace Martina Gabryše poradí cyklistům, kam v okolí Baťova kanálu

Foto: Pixabay
Sobota 20. červenec 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Novou mapovou aplikaci, díky které cyklisté mohou lépe poznat Baťův kanál a jeho okolí, vytvořil absolvent Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého Martin Gabryš. Pod záštitou Baťova kanálu a Sdružení obcí pro rozvoj Baťova kanálu vytyčil zajímavé trasy pro silniční, treková i horská kola, které se nacházejí pouhých pár kilometrů od turisty vyhledávané vodní cesty.

Baťův kanál je lemován cyklostezkou dlouhou více jak 80 kilometrů, na kterou navazují stezky a trasy v okolí, včetně Moravských vinařských stezek. „V současné době je cyklotrasa velmi navštěvovaná a je zde velký provoz. Proto jsme se rozhodli, že vytvoříme několik dalších tras tak, aby cyklisté jeli z části po známém úseku cyklotrasy a z větší části po dalších trasách v okolí vodní cesty,“ uvedl Martin Gabryš. Jak dále dodal, cyklisté tak při jízdě podél Baťova kanálu mohou navštívit i méně známá místa v okolí a pobýt v regionu déle.

V mapové aplikaci najdeme mnoho tras rozlišených podle druhu cyklistiky, náročnosti a zájmových bodů v okolí. „V první etapě jsme zpracovali oblast mezi Kroměříží a Uherským Ostrohem. Další rozšíření směrem na jih je v jednání. Doufám, že se do projektu zapojí i slovenská Skalica. Společně s Matyášem Černohousem z katedry informatiky přírodovědecké fakulty budeme aplikaci testovat, vylepšovat a doplňovat o další data či popisy jednotlivých tras,“ dodal Martin Gabryš.

Nové trasy pro cyklisty jsou prezentovány jak v on-line mapové aplikaci na PC, tak i na mobilním telefonu. „Vytvořením okruhových tras se snažíme zavést cyklisty i do jiných částí regionu, aby jejich cesty nebyly stereotypní. Trasy jsou rozlišeny barvou podle náročnosti. Zelenou barvou jsou vyznačeny trasy rovinaté, oranžovou mírně kopcovité a červenou trasy kopcovité. Součástí menu jsou také zájmové body a podkladové mapy,“ doplnil Martin Gabryš. Aplikace je dohledatelná na webových stránkách www.batacanal.cz.