O Letní školu Badatele byl letos velký zájem, přihlásilo se 143 studentů

Mapa účastníků Letní školy Badatele 2020.
Autor mapy: Jakub Koníček
Pondělí 13. červenec 2020, 7:00 – Text: Šárka Chovancová

Do Letní školy Badatele, kterou přírodovědecká fakulta letos pořádala pouze elektronickou formou, se přihlásilo rekordních 143 středoškolských studentů. Od 5. do 11. července pro ně byla připravena videa s přednáškami zaměřenými na matematiku, fyziku, chemii, biologii a vědy o Zemi.

„Online přednášky pro studenty vytvořili zaměstnanci přírodovědecké fakulty. Byl to takový malý průřez tím, co dělají. Chtěla bych poděkovat všem, kteří se na jejich výrobě podíleli. Z letité tradice jsme vybočili velkou účastí i formou, jakou jsme letní školu letos pořádali. Přihlásili se studenti nejen z Moravy, ale i z východních Čech a Kraje Vysočina,“ uvedla organizátorka Dagmar Petrželová, vedoucí oddělení vnějších a vnitřních vztahů fakulty.

Studenti letní školy mohli sledovat přednášky Tomáše Fürsta a Ondřeje Vencálka, které byly zaměřeny na klíčovou roli matematiky a přírodních věd v dějinách západní civilizace i na to, jak matematika souvisí s koronavirovou pandemií. Ladislav Chytka se v přednášce zamýšlel nad tím, co ultrafialové spektrum napovídá (nejen) o pulsarech, a Lukáš Kučera referoval o tom, jak lze analytickou chemii využít při studiu archeologických a historických předmětů. Jan Rozsypal se zaměřil na mikroskopický svět a Karel Berka na jaterní cytochromy P45O.

Studenti také mohli sledovat přednášku Jana Hlaváče o nitrátech, Jiřího Danihlíka o nemocech včel, Stanislava Popelky o eye-trackingu v kartografii, Martina Žídka o geologii a Martiny Oulehlové o masožravých rostlinách.

„Do letní školy jsem se zapojila velmi ráda. Přednášku nazvanou „Co mají masožravky na talíři a jaká je jejich strategie lovu kořisti?“ jsem se snažila pojmout zajímavě nejen z pohledu informací, ale i pomocí vizuálních zážitků z pozorování jednotlivých rodů a druhů karnivorních rostlin. K tomuto účelu mi velmi pomohla unikátní kolekce masožravých rostlin katedry botaniky, která je umístěna ve zrekonstruovaných sklenících v Centru biologických oborů. Byla to pro mě zajímavá zkušenost. Doufám, že povídání doprovázené ukázkami jednotlivých typů smrtících živých pastí studenty zaujalo a podpoří jejich zájem o živou přírodu,“ popsala Martina Oulehlová z katedry botaniky.

Letní škola Badatele byla pro všechny účastníky zdarma. Nejvíce studentů se přihlásilo z fakultních škol přírodovědecké fakulty. Více informací naleznete na https://badatel.upol.cz/akce/letni-skola-badatele/.

Zpět