Oblíbený Běh s klokanem v Olomouci prověří fyzičku i logické myšlení

Foto: archiv PřF
Pátek 11. září 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Otestovat si svoji fyzickou kondici i logické myšlení mohou v sobotu 12. září účastníci tradičního krosového závodu Běh s klokanem v Olomouci-Hejčíně. Patnáctý ročník této oblíbené sportovní akce pro celou rodinu pořádá Přírodovědecká fakulta UP ve spolupráci se Statutárním městem Olomouc, Olomouckým krajem a olomouckou pobočkou Jednoty českých matematiků a fyziků.

„Srdečně zveme všechny děti i dospělé, aby si s námi přišli společně zaběhat. Běh je vhodný pro všechny generace, začátečníky i pokročilé," uvedl Josef Molnár, který patří mezi zakladatele této sportovní akce.

Běh s klokanem si za předchozích 14 ročníků vydobyl ve sportovním kalendáři Olomouckého kraje pozici oblíbené akce pro celou rodinu. Každoročně se ho účastní desítky velkých i malých sportovců. „Kdyby mi někdo při prvním ročníku Běhu s Klokanem řekl, že poběžíme i za 15 let, nevěřil bych mu. Z původního trojboje běh, skákání v pytli a počítání úloh soutěže Matematický klokan se závod dostal do Ligy 100 Olomouckého kraje, nicméně logicko-matematickou složku si zachoval ve skládání hlavolamů. Věřím, že s Klokanem budeme běhat ještě dlouho," podotkl Josef Molnár.

Běh s Klokanem je součástí Běžeckého poháru dětí a mládeže Olomouckého kraje a Velké ceny vytrvalců Olomouckého kraje, v jehož rámci v sobotu 12. září poběží muži 9 km a ženy 7 km. Pro děti je připravena řada běžeckých tras v délkách stanovených podle věkových kategorií. Nejmenší děti poběží 60 metrů. Prezentace se uskuteční od 8:30 v restauraci U Travise. Děti startují v 10:00, dospělí ve 13:30.

Součástí této sportovní akce je i doprovodný program. Děti si mohou vyzkoušet skládání hlavolamů či skákání v pytli, dospělým účastníkům zahraje hudební sdružení KAPELA 3+n.

První ročník Běhu s klokanem se uskutečnil před budovou přírodovědecké fakulty v roce 2006 a jeho cílem bylo propagovat matematiku a pohyb. Tehdy se ho zúčastnily jen děti, které absolvovaly trojboj v podobě běhu, matematických úkolů a skákání v pytli. Běh s Klokanem navazuje na mezinárodní soutěž Matematický klokan. Ta je inspirována podobnou soutěží v Austrálii.

Zpět