SERBIA - Call for applications to the Master programme in Reproductive Biology at the University of Novi Sad

Illustration photo: Brooke Cagle, Unsplash.com
Čtvrtek 22. srpen 2019, 21:31 – Text: -sb-

Call for applications to the Master academic study programme in Reproductive Biology at the University of Novi SadFaculty of Sciences (City of Novi SadSerbia).

University of Novi Sad Faculty of Sciences is offering up to 20 scholarships (for both Serbian and foreign students) for a very attractive and highly innovative master academic programme in Reproductive Biology!

This is a joint study programme of the Faculty of Sciences and the Faculty of Medicine developed and upgraded within the Erasmus+ KA2 Capacity Building in Higher Education project“Curricula Development in the Fields of Reproductive Biology/Assisted Reproductive Technology and Regenerative Medicine in Serbia” - ART/REM.

Thanks to the E+ KA2 ART-REM project, students enrolling in the academic 2019/2020 do not pay tuition fees; the project is offering up to 20 scholarships (programme is taught both in Serbian and English).

More on the ART-REM Master academic study programme in Reproductive Biology can be found HERE.

For all questions about the programme please email directly to: reproduktivna.biologija@dbe.uns.ac.rs

General admission criteria to the University of Novi Sad Faculty of Sciences, relevant dates, forms, and contacts can be found HERE.