Středoškoláci si na týden vyzkoušeli život vysokoškoláka na Přírodě

Foto: Alexandra Rancová, Dominik Novák a Šárka Chovancová
Pátek 4. listopad 2022, 10:41

Do role studenta univerzity se na týden vžilo 45 středoškoláků z fakultních škol přírodovědecké fakulty, kteří si díky akci Týden vysokoškolákem na Přírodě mohli vyzkoušet výuku, práci v laboratořích, ochutnat jídla v menze i přenocovat na kolejích. Čtvrtý ročník této akce se již tradičně konal na začátku zimního semestru a zapojily se do něj všechny katedry.

„Studentům středních škol jsme ukázali, jak se liší akademické prostředí od toho, co znají. Chceme jim také pomoci v rozhodování, jaký obor či vysokou školu budou chtít studovat. V rámci programu jsme studenty rozdělili do pěti skupin a nabídli jim účast na odborných přednáškách, exkurze na katedrách, cvičení v laboratořích. Využili také možnosti stravování v menze a ti ze vzdálenějších míst se ubytovali na kolejích,“ uvedla Dagmar Petrželová, která měla akci na starost.

Týdenního pobytu na přírodovědecké fakultě se zúčastnili středoškoláci z Církevního gymnázia Německého řádu v Olomouci, Klvaňova gymnázia a střední zdravotnické školy Kyjov, Gymnázia Uničov, Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí, VOŠ a SPŠE Olomouc, Gymnázia Hranice, Střední zahradnické školy Rajhrad, MSŠZE a VOŠ Opava a Masarykova gymnázia, Střední zdravotnické školy a Vyšší odborné školy zdravotnické Vsetín.

„Tato akce skvěle přiblížila, jak funguje život na vysoké škole a jak vypadají jednotlivé katedry,“ komentoval Pavel Kučera z Gymnázia Františka Palackého Valašské Meziříčí. „Týden vysokoškolákem si mi líbil. Doufám, že příští rok se na přírodovědeckou fakultu dostanu,“ dodal František Matula ze Střední zahradnické školy Rajhrad.

Studenti sbírali zkušenosti na mnoha katedrách přírodovědecké fakulty. Jednou z nich byla i katedra analytické chemie. „Žáci středních škol si pod vedením Radka Jergy vyzkoušeli praktické stanovení obsahu mědi v roztoku pomocí elektrogravimetrie. Při této metodě se měď elektrochemicky vylučuje na elektrodě, která se zváží před a po analýze. Součástí programu byla i přednáška Petra Bartáka týkající se chemie potravin,“ popsala Denisa Vlčková.

Na katedře geoinformatiky se devět studentů zapojilo do praktické výuky geoinformatických, geografických a kartografických předmětů. „Studenti se mohli seznámit se základy modelovaní přírodních objektů, což je předmět, se kterým se ve výuce na středních školách nesetkají. Průnikem do světa tvorby map byl seminář z kartografie představující základní principy kartografických projekcí. Nechyběla ani praktická prohlídka laboratoří a specializovaných učeben katedry geoinformatiky,“ doplnil Jakub Koníček.

Akce Týden vysokoškolákem na Přírodě se na přírodovědecké fakultě konala počtvrté. Spolupráci s fakultními školami, kterých je v současné době padesát jedna, má na starosti Oddělení vnějších a vnitřních vztahů.