Studenti geografie se na mezinárodním kongresu seznámili s krajinou bývalých Sudet

Fotogalerie: archiv EGEA
Středa 27. listopad 2019, 16:09 – Text: Šárka Chovancová

Na dvě stě studentů geografie z více než 80 evropských univerzit se zúčastnilo mezinárodního kongresu Annual Congress 2019 – Fotgotten homeland, který se uskutečnil v Koutech nad Desnou. Na akci pořádané Evropskou geografickou asociací se studenti seznámili s krajinou v oblasti bývalých Sudet a tradicemi tamního obyvatelstva.

„Program kongresu byl velice pestrý a zajímavý. Například na workshopu, jehož tématem byla migrace, jsme se soustředili na problémy způsobené odsunem sudetských Němců z území České republiky. Navštívili jsme Žulovou, Javorník i Vidnavu, kde jsme se snažili hledat stopy německého osídlení. V rámci doprovodného programu jsme zavítali také do Zlatých Hor, kde jsme viděli, jak se v minulosti těžilo zlato,“ řekl Luboš Rybnikar ze společnosti EGEA.

Mezinárodní setkání bylo oficiálně zahájeno v Olomouci prezidentem Evropské geografické asociace EGEA Swenem Schmitzem. Po úvodním seznámení se studenti přesunuli do Koutů nad Desnou, kde byl pro ně připravený bohatý program. „Co mě na takových akcích nepřestává překvapovat je, s jakým zapálením jsou geografové schopni čerpat nové informace a zážitky z jednotlivých oblastí. Všechny nás spojuje silné pouto pro cestování a vášeň poznávat nové kultury. EGEA funguje jak na vzdělávací, tak i na akademické úrovni,“ dodala jedna z organizátorek Kateřina Jaremčuková.

Součástí kongresu byly přednášky, semináře či workshopy. Vybraní odborníci hovořili například o migraci rostlinných druhů, zda je příroda odrazem civilizace či o tom, jak přivést ztracená místa k životu pomocí GISu. Součástí bylo také vědecké sympozium nebo exkurze ukazující krásy Jeseníků.

Evropská geografická asociace je síť studentů geografie a mladých geografů. Základní myšlenkou jejího fungování je výměna geografických znalostí. K dosažení tohoto cíle jednotlivé entity EGEA organizují kongresy, krátkodobé výměnné pobyty, národní víkendy, exkurze a publikují také vlastní vědecký časopis.

 

 

Zpět