Třicet jedna týmů se zúčastní letošní šifrovací hry GET[OL]

Archiv katedry geografie
Úterý 19. listopad 2019, 12:00 – Text: Šárka Chovancová

Vyzkoušet si různé způsoby řešení, kreativitu i týmovou spolupráci mohou studenti, kteří se přihlásili do pátého ročníku šifrovací hry GET[OL]. Soutěž ve středu 20. listopadu v rámci celorepublikových Dnů geografie pořádá katedra geografie přírodovědecké fakulty

„Šifrovací hra si od začátku své existence získala velké množství příznivců. Za pět let se nesmazatelně zapsala do vzpomínek mnoha účastníků. A to do takové míry, že se do Olomouce každoročně vracejí, jen aby mohli znovu prožít atmosféru této hry. Zaměření hry a vymyšlené šifry jsou navíc každý rok jiné, takže i když princip hry zůstává podobný, zkušení účastníci často narazí na nové překážky, se kterými si musejí nějak poradit,“ uvedl Petr Šimáček z katedry geografie, který soutěž ve středu zahájí.

Letošního ročníku šifrovací hry se zúčastní 31 týmů. Jejich úkolem bude dostat se do cíle pomocí šifrovacích odkazů, které jsou umístěny na více či méně viditelných místech v Olomouci. „Celá hra má prověřit schopnosti studentů spolupracovat v týmu a orientovat se v prostoru i jejich znalosti samotného města. Do akce jsou zapojeni také členové katedry, kteří v průběhu hry čekají na svých stanovištích a mají pro účastníky připraveny úkoly nebo zašifrované nápovědy,“ upřesnila jedna z organizátorek Lucia Brisudová.

Kromě prvních tří vítězných družstev bude oceněn i nejšikovnější tým složený ze studentů prvních ročníků. „Na katedře se snažíme vymýšlet různé způsoby, jak propagovat geografii a přiblížit ji nejen našim studentům, ale i ostatním lidem. Šifrovací hra GET[OL] se stala už nedílnou součástí celostátních Dnů geografie a můžeme říci, že svou popularizační roli plní více než dobře, za což jsme samozřejmě velmi rádi. Protože ale tak trochu vím, že za tím vším je tvrdá práce nemalého týmu organizátorů, tak bych jim alespoň touto cestou chtěl za přípravu hry poděkovat,“ dodal Petr Šimáček.

Šifrovací hru GET[OL] pořádá katedra geografie od roku 2015. Letos se jí zúčastní o jedenáct týmů více než v prvním ročníku. „Úkoly jsou každoročně velmi náročné a při jejich plnění se v ulicích města snadno ztratí i zkušený geograf. V uplynulých čtyřech ročnících nebyla nouze o veselé historky. Například v roce 2016 byla jedna šifra ukryta ve vodotěsném obalu, který byl ponořen do řeky Moravy a pomocí provazu přivázán k mostu. Schránka ale po několika hodinách neodolala silnému proudu vody a utrhla se. První tým, který na místo u řeky Moravy dorazil, shodou náhod našel šifru z úplně jiné hry, kterou tam její organizátoři dříve ponechali svému osudu. Tým se touto starou šifrou začal řídit a do cíle už samozřejmě nedorazil,“ doplnila s úsměvem Lucia Brisudová.

Zpět