Večerní prohlídku přírodovědecké fakulty si nenechaly ujít stovky lidí

Foto: Šárka Chovancová
Pondělí 21. květen 2018, 15:44 – Text: Šárka Chovancová

Několik stovek zájemců o přírodní vědy si v pátek večer prohlédlo přírodovědeckou fakultu, která byla pro návštěvníky otevřena v rámci Olomoucké muzejní noci. Mezi 18:00 a 22:30 se lidé mohli seznámit s historií fakulty a prohlédnout si učebny, knihovnu či aulu s kapacitou 150 osob. Návštěvníkům byla zpřístupněna i střecha fakulty a využít mohli doprovodný program.

Příležitost prohlédnout si přírodovědeckou fakultu si v pátek nenechali ujít dospělí i děti. „Setkal jsem se s různými dotazy návštěvníků, které se týkaly například osvětlení budovy či roční spotřeby energií. S největším úspěchem se ale setkala prohlídka střechy, ze které je unikátní výhled na historické památky města Olomouce i na univerzitní budovy," uvedl Ondřej Kolář ze správy budov, který přírodovědeckou fakultou provázel.

Děti si mohly z běžně dostupných ingrediencí vyrobit oblíbený sliz či se zapojit do soutěže Bonbón za prvek, ve které si účastníci museli poradit s prvky periodické soustavy. V chemické laboratoři byla k vidění i zvuková a ohňová show, kterou návštěvníkům předvedli studenti. V matematické kavárně si pak lidé mohli lámat hlavu nad matematickými kvízy a hlavolamy nebo si zahrát deskové hry. „Přišli jsme se s manželem a dětmi odreagovat od celotýdenního stresu. Deskové hry rozvíjí myšlení dětí, učí je strategii a podporují analytické myšlení," uvedla Jana Skácelová, která v pátek do budovy přírodovědecké fakulty dorazila s rodinou.

Olomoucká muzejní noc je součástí Festivalu muzejních nocí, který se koná v celé České republice. Poprvé se uskutečnil v roce 2004 a od té doby každoročně přináší návštěvníkům možnost prohlédnout si muzea, galerie a podobné instituce v trochu jiném světle.