Katedra anorganické chemie garantuje výuku oborů Anorganická chemie, Bioanorganická chemie, a Chemie pro učitelské obory v bakalářských, magisterských i doktorských studijních programech.


V rámci výzkumu se zaměřujeme na přípravu a studium nových koordinačních sloučenin s přechodnými kovy, což konkrétně znamená vývoj nových sloučenin s medicínským aplikačním potenciálem (např. látky s protinádorovými, protizánětlivými, či antidiabetickými účinky nebo kontrastní látky pro diagnostické zobrazovací metody) nebo sloučenin se zajímavými magnetickými, optickými nebo katalytickými vlastnostmi s průmyslovým aplikačním potenciálem (např. paměťová média s vysokou hustotou záznamu, různé druhy senzorů). 

Naše pedagogická činnost, jakožto garanta učitelství chemie na Přírodovědecké fakultě Univerzity Palackého, je pak také zaměřena na rozšiřování zájmu žáků a studentů o přírodovědné obory a motivaci k jejich studiu, na spoluorganizaci chemických olympiád či na zajišťování zájmových chemických aktivit pro žáky základních i středních škol.

Aktuality

Úspěch na mezinárodní konferenci EuroVariety 2025

23. července 2025

Studenti doktorského studia didaktiky chemie se zúčastnili 11. ročníku mezinárodní konference EuroVariety 2025 pořádané v Krakově.

Ve dnech 2.–4. července 2025 se studenti doktorského programu Didaktika chemie zúčastnil 11. ročníku mezinárodní konference EuroVariety 2025, zaměřené na inovace ve vysokoškolské výuce chemie, která se konala na Přírodovědecké fakultě Jagellonské univerzity v Krakově. Konference přilákala více než 100 účastníků z více než 20 zemí Evropy i mimo ni a nabídla bohatý program zahrnující přednášky, workshopy, ústní prezentace i posterovou sekci.

Gratulujeme našemu studentovi Pavlovi Svozilovi, který na této konferenci získal ocenění Best Poster Award – 1. místo za příspěvek s názvem „Bake your own ruby: When chemistry meets the microwave“. Poster prezentoval možnosti využití mikrovlnné technologie v chemické syntéze a zaznamenal pozitivní ohlasy odborné komunity.

Podrobnější informace o konferenci nejdete zde.

 

Úspěch v soutěži Cena Jean-Marie Lehna

26. červen 2025

Studentka doktorského programu Anorganická chemie Marie Pražáková získala prestižní cenu Jean-Marie Lehna.

Ceny francouzského velvyslanectví v ČR jsou každoročně udělovány mladým českým vědcům za kvalitu jejich výzkumných prací realizovaných v rámci magisterských či doktorandských studií, a sice v následujících kategoriích členěných dle oborů: Cena Jean-Marie Lehna za chemii, Cena Sanofi za farmacii, Cena Alberta Schweitzera za lékařství, Cena Josepha Fouriera za počítačové vědy, Cena Jacquese Derridy za společenské a humanitní vědy a Cena Becquerel v jaderném oboru. O vítězích rozhoduje odborná porota složená z českých i francouzských expertů, která hodnotí nejen vědeckou kvalitu výzkumu, ale také prezentační dovednosti, schopnost obhájit výsledky a profil uchazeče. Finální prezentace vybraných kandidátů z celé ČR proběhly dne 21. 5. 2025 na Fakultě chemicko-technologické Univerzity v Pardubicích před odbornou komisí. Slavnostní předávání vědeckých cen proběhlo dne 26. 6. 2025 v prostorách Francouzského velvyslanectví v Praze. Ceremoniálu předsedá velvyslanec Francie v ČR a Jean-Marie Lehn, nositel Nobelovy ceny za chemii z roku 1987 a iniciátor akce.

V letošním roce zastupovala PřF UP a Katedru anorganické chemie v sekci chemie Mgr. Marie Pražáková s prezentací Manganese(II) complexes with potential applications in medicine.  Její výstup a výsledky zaujaly porotu, která se jí rozhodla udělit Speciální cenu za chemii České Společnosti Chemické udělovanou v rámci cen Jean-Marie Lehn; práce je tedy hodnocena jako jedna z nejlepších v České republice v oblasti chemie.

Fotografie: Eva Kořínková

Studentská publikace v Dalton Transactions

Journal cover24. červen 2025

V časopise Dalton Transactions byla publikována práce s názvem "Elucidation of the effects of trans/cis-isomerization of the cinnamate ligand on the structural, spectroscopic and magnetic properties of cobalt(ii) single-molecule magnets" (autoři: P. Halaš, I. Nemec, E. Čižmár, R. Herchel).

Článek se zaměřuje na syntézu a charakterizaci dvou nových Co(II) komplexů s neokuproinem a trans/cis izomery kyseliny skořicové za pomoci rentgenové difrakční analýzy, IČ spektroskopie, UV/Vis spektroskopie, magnetických měření a EPR spektroskopie. Oba komplexy vykazují axialní typ magnetické anizotropie a pomalou relaxaci magnetizace v aplikovaném vnějším poli. Z UV/Vis spektroskopie v roztoku vyplývá, že během ozařování UV zářením dochází k fotoizomerizaci u obou komplexů, ta je ale doprovázena degradací. Studium fotoizomerizačních vlastností je dále doplněno teoretickými výpočty (DFT a TD-DFT). Oba komplexy jsou porovnány za účelem zjištění vlivu fotoizomerizace na spektroskopické a magnetické vlastnosti.

Proběhly obhajoby závěrečných prací a byly vyhlášeny Ceny prof. Kuraše

06. června 2025

Ve dnech 15.5., 3.6., 5.–6. 5. 2024 se uskutečnily obhajoby závěrečných prací bakalářských a magisterských studijních programů garantovaných katedrou anorganické chemie.

Nejlepším pracím v jednotlivých programech byly uděleny ceny prof. Měčislava Kuraše, prvního vedoucího katedry anorganické chemie a metodiky chemie Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci.

Cenu za nejlepší závěrečnou práci převzala Mia Vavřiňáková v bakalářském studijním programu Chemie pro vzdělávání, dále Jana Brázdová v bakalářském studijním programu Bioanorganická chemie a Bc. Roman Maléř v navazujícím magisterském studijním programu Učitelství chemie pro střední školy. Všem studentům srdečně gratulujeme k úspěšným obhajobám.

Publikace v Inorganic Chemistry

Journal cover12. květen 2025

V časopise Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "Cytotoxicity and Binding to DNA, Lysozyme, Ribonuclease A, and Human Serum Albumin of the Diiodido Analog of Picoplatin" (autoři: G. Ferraro, J. Pracharova, G. Gotte, L. Massai, M. Berecka, P. Starha, L. Messori, A. Merlino).

Práce se zaměřuje na studium cytotoxicity a vazby na DNA a proteiny cis-amin-dijodido(2-methylpyridin)platnatého(II) komplexu (I-pikoplatina), který je jodido analogem chlorido komplexu známého pod označením pikoplatina. I-pikoplatina (IC50 = 3.7–12.4 μM) je účinnější než pikoplatina (IC50 = 11.8–22.6 μM) v testovaných lidských nádorových liniích, lépe překonává rezistenci vůči cisplatině a indukuje odlišné změny buněčného cyklu oproti pikoplatině a cisplatině. Vazba komplexu na DNA byla zkoumána např. pomocí cirkulárního dichroismu. Reaktivita s lysozymem (HEWL), RNázou A a lidským sérovým albuminem (HSA) byla studována rentgenovou difrakcí a hmotnostní spektrometrií. Bylo prokázáno, že I-pikoplatina se váže na DNA a při vazbě na proteiny si zachovává koordinovaný 2-methylpyridin a alespoň jeden jodido ligand - tyto fragmenty, včetně isomerizované I-pikoplatiny, koordinují zbytky His a Met na proteinech.

Úspěch v soutěži O cenu děkana

06. května 2025

Studenti učitelství chemie a anorganické chemie uspěli na letošním ročníku studentské vědecké soutěže O cenu děkana.

Studentka programu  Anorganické chemie, Mgr. Marie Pražáková, obsadila v doktorské kategorii sekce Chemie 2. místo se svou prací nazvanou MRI Treasure Hunt: Synthesis of 15-Membered Pyridine-Based Macrocycles and In-Depth Study of Their Mn(II) Complexes as Potential Contrast Agents (školitelé: doc. RNDr. Bohuslav Drahoš, Ph.D.; doc. Ing. Radovan Herchel, Ph.D).

Studentka programu Chemie pro vzdělávání, Bc. Kateřina Machancová, obsadila v magisterské kategorii sekce Didaktika přírodovědných oborů 1. místo se svou prací nazvanou Krystalizace ve výuce chemie (školitelka: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.). Stala se také celkovou vítězkou sekce Didaktika přírodovědných oborů.

Student programu Chemie pro vzdělávání, Bc. Roman Maléř, obsadil v magisterské kategorii sekce Didaktika přírodovědných oborů 2. místo se svou prací nazvanou Polarita rozpouštědel: tvorba podpůrných výukových materiálů pro střední školy (školitelka: Mgr. Kamila Petrželová, Ph.D.).

Studentka programu Chemie pro vzdělávání,  Anna Beránková, obsadila v bakalářské kategorii sekce Didaktika přírodovědných oborů 3. místo se svou prací nazvanou Původ názvů chemických prvků a jejich prezentace v periodické tabulce prvků (školitelka: Mgr. Iveta Bártová, Ph.D.).

Všem studentům srdečně blahopřejeme a přejeme mnoho úspěchů do budoucna.

Podrobnější informace o výsledcích soutěže nejdete na  webové stránce.

Fotografie: Ota Blahoušek

Studentská publikace v Inorganic Chemistry

Journal cover29. duben 2025

V časopise Inorganic Chemistry byla publikována práce s názvem "Expanding the Family of Monosubstituted 15-Membered Pyridine-Based Macrocyclic Ligands for Mn(II) Complexation in the Context of MRI" (autoři: M. Pražáková, D. Ndiaye, E. Tóth, B. Drahoš).

Předmětem této práce byla syntéza nových mono-substituovaných ligandů odvozených od makrocyklu 15-pyN3O2, nesoucí buď 2-pyridylmethylové (L2) nebo 2-benzimidazoylmethylové (L3) pendantní rameno. Manganaté komplexy těchto ligandů byly detailně charakterizovány z hlediska jejich potenciálního využití jako kontrastních látek pro tomografii magnetické rezonance (MRI). RTG analýza potvrdila v případě obou komplexů (MnL2 i MnL3) koordinační číslo 7, přičemž sedmé koordinační místo je v roztoku obsazeno molekulou vody. Roztoková měření (potenciometrie, relaxometrie, cyklická voltametrie, 17O NMR a 1H NMRD profily) prokázala dobrou termodynamickou stabilitu, stabilitu oxidačního stupně +II; efektivitu MRI kontrastní látky odpovídající přítomnosti jedné koordinované molekuly vody. Kinetická inertnost komplexů MnL2 a MnL3 je poměrně nízká, což značně omezuje jejich aplikovatelnost. Oproti původnímu Mn(II) komplexu - Mn-15pyN3O2 a dříve studovanému MnL1 (Pražáková M., Ndiaye D., Tóth É., Drahoš B.; Dalton Trans. 2023) je zde výrazné zlepšení poločasů rozpadu, zejména v případě MnL2 (t1/2 = 10.1 min).

Studentská publikace v Dalton Transactions

Journal cover7. duben 2025

V časopise Dalton Transactions byla publikována práce s názvem "A novel type of heteroleptic Cu(I) complexes featuring nitrogen-rich tetrazine ligands: syntheses, crystal structures, spectral properties, cyclic voltammetry, and theoretical calculations" (autoři: A. Sztula, P. Antal, I. Nemec, M. Kubala, R. Herchel).

Práce je zaměřená na koordinační sloučeniny mědi v oxidační stupni I s tetrazinovými ligandy pro jejich potencionální využití jako fotosensitizátory. Byly připraveny 4 nové koordinační sloučeniny, z toho dvě dvoujaderné a dvě jednojaderné, které zároveň představují první popsanou syntézu tohoto typu komplexů. Elektronová struktura připravených látek byla charakterizována různými metodami a zkoumala se také jejich stabilita v roztoku. Emisní vlastnosti těchto látek byly z důvodu nízkého rozdílu HOMO-LUMO hladin velmi malé, avšak teoretické výpočty ukázaly další možný směr, který je motivující k dalšímu bádání v této oblasti.

Publikace v ChemistryOpen

Journal cover03. březen 2025

V časopise ChemistryOpen byla publikována práce s názvem "Improved Synthesis of Dinuclear [M(μ-X)(η⁵-Cp*)X]₂ Precursors for Half-Sandwich Complexes (M = Rh or Ir; X = Br or I)" (autoři: K. Petrželová, O. Bárta, R. Héžová, A. Andrýsková, J. Hošek, P. Štarha).

V práci popisujeme optimalizovanou a efektivní syntézu důležitých dvoujderných prekurzorů obecného vzorce [M(μ-X)(η⁵-Cp*)X]₂ (kde M = Rh nebo Ir; X = Br nebo I), které jsou klíčové pro přípravu tzv. half-sandwich komplexů s potenciálním využitím v bioanorganické chemii a katalýze. 

Součástí práce byly také modelové studie biologické aktivity, které prokázaly, že tyto komplexy nevykazují cytotoxickou aktivitu vůči lidským liniím nemalobuněčného karcinomu plic citlivým (A549, MOR) ani rezistentním (MOR/CPR) na cisplatinu. Zároveň byla hodnocena i katalytická aktivita připravených komplexů. Zatímco iridité komplexy vykázaly mírnou katalytickou aktivitu při přenosové hydrogenaci acetofenonu, analogy na bázi rhodia byly prakticky neaktivní. Přestože tyto prekurzory samy o sobě nejsou biologicky aktivní a jejich katalytická účinnost je omezená, získaná data mohou být cenná pro srovnání a posouzení vlivu kovového centra a halogenidu na vlastnosti odvozených komplexů, a to jak v oblasti bioanorganické chemie, tak katalýzy.

Publikace v Inorganic Chemistry Frontiers

Journal cover29. leden 2025

V časopise Inorganic Chemistry Frontiers byla publikována přehledová práce s názvem "Anticancer iridium(III) cyclopentadienyl complexes" (autor: P. Štarha).

Tato přehledová práce poskytuje čtenáři přehled o protinádorově aktivních komplexech Ir(III) cyklopentadienylových koordinačních sloučeninách a rozmanitých chemických, biochemických a biologických metodách používaných při jejich výzkumu a vývoji. Vztahy mezi strukturou a aktivitou (SAR) a mechanismy účinku (MoA) jsou diskutovány s ohledem na protinádorovou aktivitu a ve srovnání s jejich strukturními Ru(II), Rh(III) a Os(II) analogy. Značná pozornost je věnována diskuzi in vivo protinádorové aktivity a souvisejícím aspektům, jako jsou strategie podávání léčiv, multikomponentní sloučeniny nebo možnosti fotodynamické terapie.

Nastavení cookies a ochrany soukromí

Na našich webových stránkách používáme soubory cookies a případné další síťové identifikátory, které mohou obsahovat osobní údaje (např. jak procházíte naše stránky). My a někteří poskytovatelé námi využívaných služeb, máme k těmto údajům ve Vašem zařízení přístup nebo je ukládáme. Tyto údaje nám pomáhají provozovat a zlepšovat naše služby. Pro některé účely zpracování takto získaných údajů je vyžadován Váš souhlas. Svůj souhlas můžete kdykoliv změnit nebo odvolat (odkaz najdete v patě stránek).

(Technické cookies nezbytné pro fungování stránek. Neobsahují žádné identifikační údaje.)
(Slouží ke statistickým účelům - měření a analýze návštěvnosti. Sbírají pouze anonymní data.)
(Jsou určeny pro propagační účely, měření úspěšnosti propagačních kampaní apod.)