doc. RNDr. Karel Berka, Ph.D.

karel.berka@upol.cz

Katedra fyzikální chemie

kandiduje za: akademičtí pracovníci

Představení kandidáta

narozen 19. června 1982 v Opavě

ženatý, zatím jedno dítě

kancelář LP 3.009

Zkušenosti se senátem

• studentský senátor a předseda legislativní komise AS PřF UK v letech 2008-2009

Zkušenosti s výukou

• učím již od roku 2002
  • na UP: bioinformatika (KFC/BIN, KFC/STBI), racionální návrh léčiv (KFC/DD a mezinárodní KFC/ADD), fyzikální chemie (KFC/KFCH) a vědecká komunikace (KFC/COM)
  • nový garant Ph.D. studijních programů Fyzikální chemie a Physical Chemistry (záměr schválen AS PřF UP 4.3.2020).

Zkušenosti s vědou

Zkušenosti s organizačními záležitostmi

• spoluzakladatel a organizátor Korespondenčního semináře inspirovaného chemickou tematikou - KSICHT (ksicht.natur.cuni.cz)
  • zástupce UP v Česká národní infrastruktura pro biologická data - ELIXIR CZ (elixir-czech.cz)
  • zástupce ELIXIR-CZ v Tools a Data Platformách a člen 3Dbioinfo komunity v rámci evropské infrastruktury ELIXIR (elixir-europe.org)
  • associate member of Royal Society of Chemistry (rsc.org)
  • člen International Society for Biocuration (biocuration.org)

Zkušenosti se studentskými aktivitami

• od svých studentských let podporuji studentské aktivity - KSICHT, ChO, Badatele, Nadační fond UP, UP Crowd s nedoceněným Vědátorem, DoUPě, a nebo iniciací ReproducibiliTea pořádaných Chemickým spolkem UP

Kompletní životopis na adrese
fch.upol.cz/katedra/zamestnanci/berka

Vize / priority na volební období

Otevřenost

• podpora otevřených publikací, otevřených a FAIR dat

Open Science je jedním z pilířů současné vědecké politiky EU. Principy FAIR (findable, accessible, interoperable, reusable) umožňují dělat vědu lépe a otevřeněji a, jak se ukazuje na coronaviru, i výrazně rychleji. Já svůj výzkum, data, metodiku i články otevírám již několik let a vím, že to není vždy jednoduché a bezpracné ani levné a pořád se to učím (tak jako celá vědecká obec). Bez aktivní podpory těchto aktivit to ale nepůjde. Proč nevyužít špatných zkušeností s uzavřeností a nestát se místo stále dalšího a dalšího vyšetřování raději aktivně nejootevřenější fakultou v ČR a očistit tak pověst UP a PřF UP zvláště?

Setkávání nad kávou

• podpora setkávání nad kávou a mixérů

Ze zkušenosti se setkáními nad kávou vím, že pokud se lidé potkají naživo, tak si jsou schopni aspoň částečně porozumět. Proč tedy nepořádat pravidelné půldenní akce - “mixéry”, na kterých by se lidé potkávali a mohli se neformálně bavit o tématech, která hýbou fakultou (místo vzájemného podávání podnětů k etickým i jiným komisím) a nápadům, ke kterým by se hodila pomoc kolegů? Jednou za půlrok se potkat na Posposu je dost málo a navíc to vůbec není akce na iniciaci a podporu nových myšlenek a vylepšení.

Podpora studentských spolků

• zjednodušení podpory činnosti studentských spolků v rámci fakulty

Aktivní studenti jsou solí školy - jsou pro administrativu nároční, ale akademický život s nimi chutná lépe. Současná podpora pořád pokulhává a bohužel se zde uplatňuje mentalita dělení na fakultní a univerzitní spolky, která škodí dobré věci. Proč například jsou studentské spolky schovány až pod “Užitečné odkazy” a nemají na fakultě žádné místo k setkávání (což píšu jakožto první správce klubu Chladič na PřF UK - natur.cuni.cz/chemie/klub-chladic). Chtějme v tomto směru od děkanátu víc

Přehlednost procesů

• zjednodušení a zpřehlednění administrativních procesů

Když moje studentka uspěla v soutěži francouzského velvyslanectví o doctorat de cotutelle tak jsem netušil, jak dlouhou administrativní peripetii to pro ni bude znamenat - v soutěži uspěla v dubnu, ale smlouvu jsme měli podepsanou až v listopadu v době, když už moje studentka byla na místě. Naštěstí stipendium od francouzské vlády získala i zpětně. Důvodem byl naprostý zmatek v informacích, co kde a kdy se má podepsat, koho kontaktovat, a jaké předpisy se této aktivity týkají. Navrhuji zmapovat stávající procesy a snažit se o maximální snahu o jejich zjednodušení a automatizaci. Žijeme v 21. století a tak by se mohly ujmout alespoň předschválené cestovní příkazy do určité výše.