Starší zprávy

Dovolujeme si Vás pozvat na zajímavou habilitační přednášku v oboru ekologie Mgr. Stanislava Korenka, Ph.D. na téma Ekologie pavoučích parazitoidů ze skupiny Polysphincta, genus-group napříč světem (Ichneumonidae, Ephialtini).

2. října od 13h

Budova A-47, Šlechtitelů 27, učebna 215 (1. patro)

Máte zájem si přivydělat a dozvědět se něco o hospodaření v lese? Pak pro Vás máme možnost brigády. Jedná se o stavbu oplocenky a následné zalesnění. Brigáda je určena jak pro kluky (stavba), tak pro holky (výsadba), max. 6 osob. Ubytování a stravování zajištěno (zdarma).

Kdy?

od 11. října do 14. října

Kde?

Benecko v Krkonoších

Podrobnější informace naleznete v příloze.

Kontakt:

Tomáš Havlíček, 603 893 212, havlicek@fontes.cz

Vážené a vážení,

baví-li Vás práce s dětmi a mládeží a dovedete-li si představit, že byste učili či pracovali na Středisku ekologické výchovy či Domě dětí a mládeže, pak jsou tu právě pro Vás určené didaktické předměty vyučované naším absolventem Mgr. Jiřím Vorlíčkem, vedoucím pracoviště Kamenná (http://www.lipka.cz/kamenna), které spadá pod proslulou brněnskou Lipku – školské zařízení pro environmentální vzdělávání. V tomto semestru se vyučují předměty Základy didaktiky environmentální výchovy (EKO/ZDEV1) a Environmentální aspekty výuky na školách (EKO/EAVS). Zápis je možné uskutečnit do 23.9

Ačkoliv rys ostrovid patří stále mezi nejrozšířenější velkou šelmu českých lesů, málokomu se podaří tuto šelmu spatřit. Nebýt úspěšného reintrodukčního programu na Šumavě, možná by trvale žil jen v našich karpatských horách, na Moravě a ve Slezsku. Oproti populárnějším vlkům je mnohem horší kolonizátor nových oblastí. Najdou se však výjimky, jako je například rys Kryštof v Moravském krasu.

O pozoruhodném životě naší největší kočkovité šelmy, nových poznatcích i přetrvávajících hrozbách bude přednášet a debatovat dne 11.6.2018 od 18h v Coffe library ve Zbrojnici v Olomouci Miroslav Kutal, akademický pracovník Mendelovy univerzity v Brně a koordinátor programu Šelmy v Hnutí DUHA. Vstup volný.

Světoví vědci už podruhé varovali před zhoršujícím se stavem planety, k němuž lidstvo přispívá neustálým vyčerpáváním přírodních zdrojů a dalšími činnostmi. Situace není nadále udržitelná. Dochází k masivnímu úbytku přírodního prostředí a stanovišť pro mnohé živočichy a rostliny. Prostředí degraduje, což má za následek vymírání druhů. Objevují se mrtvé zóny a lidé mají horší přístup k pitné vodě, ať už kvůli suchu, nebo kvůli znečištění zdrojů. Zároveň populace na naší planetě strmě stoupá. Jsme aktuálně na zhruba 7,5 miliardách, což je o dvě miliardy více, než bylo před 25 lety v době vydání první publikace. (zdroj: zpravy.idnes.cz).

Autoři výzvy upozorňují, že nejde o alarmistickou akci, ale o shrnutí zásadních trendů. Zvláště závažný je podle nich vývoj týkající se odlesňování Země, přelidnění, rozvoj zemědělství, produkce skleníkových plynů a také vymírání druhů, patrně šestého velkého za posledních 540 milionů let. "Zahráváme si s naší budoucností," píší vědci. Nedaří se podle nich dostatečně razantně a globálně redukovat emise CO2, zavádět zdroje obnovitelné energie, chránit životní prostředí před znečištěním, ale i zaváděním cizích, takzvaně invazivních druhů ničících ekosystémy. Od roku 1992, kdy vědci vystoupili s prvním velkým varováním, se již lidstvo v lecčems poučilo (například zmírnilo potíže s ozónovou vrstvou), ale mělo by se vzdělávat a konat daleko více, aby zamezilo devastaci pozemské biosféry.