Absolventka Kateřina Pavková v Lonely Planet spojila kartografii s cestováním

Foto: archiv Kateřiny Pavkové
Středa 3. duben 2024, 12:40 – Text: Šárka Chovancová

Tvorba map pro celý svět je pro Kateřinu Pavkovou, absolventku oboru Geoinformatika a kartografie, srdeční záležitostí. Ve firmě Lonely Planet, která je známá publikováním cestovních průvodců, Kateřina spojila profesní kariéru kartografky s cestováním. Začala zde pracovat jako Freelance Cartographer a od roku 2021 působí na pozici Senior Cartographer.

Co vás vedlo k rozhodnutí spojit svou kariéru s Lonely Planet?

Byla to jednoduše touha tvořit mapy. Pracovala jsem tehdy na univerzitě ve výzkumu a plánování dopravy, což byla trochu odbočka od studia geoinformatiky na přírodovědecké fakultě. Chybělo mi kreativní přemýšlení o prostoru a jak komunikovat pomocí map. A náhodou jsem se doslechla, že Lonely Planet shání freelance kartografy. Byla to srdcovka. Vytvářela jsem mapy pro celý svět a snila o tom, jak všechny destinace někdy sama navštívím. Firma Lonely Planet mne rozmazlila inspirativním pracovním prostředím a báječným kolektivem. Zároveň to byla skvělá příležitost jak zůstat volnou nohou v praxi. Rok 2020 však zásadně zamíchal kartami nám všem. A v Lonely Planet padlo rozhodnutí o změně sídla i pracovních postupů, včetně tvorby map. Byla jsem asi ve správný čas na správném místě a chopila se příležitosti, když v roce 2021 vyhlásili výběrové řízení na pozici Senior Cartographer.

Co to pro Vás znamená?

Těžká otázka. Nikdy jsem nad tím takhle nepřemýšlela. Je to velká zodpovědnost, pocta a výzva zároveň. Rozhoduji o designu a výrobě map, co se promítne do tisíce knih. Nejde však jen o vzhled. Mapy jsou nositelem informací. Musí být v první řadě čitelné, praktické, stejně jako zbytek obsahu každého průvodce. Vše do sebe musí zapadat. A ještě se to cestovatelům musí líbit. Zpětná vazba od zákazníků je proto nesmírně důležitá. Jejich důvěra v náš produkt je největší motivací. Někdy to tedy znamená, že se všichni v týmu snažíme najít řešení každého cestovatelského problému a máme z toho hlavu jako balón. Ale to mě vlastně na této práci baví – neustále hledat nejlepší způsob komunikace pomocí map.

Měla jste coby vysokoškolačka představu o svém budoucím povolání?

Konkrétní představu jsem neměla. Studium mě bavilo a věděla jsem, že se to vždycky bude točit okolo Geoinformatiky a map. Líbilo se mi, že je obor Kartografie a Geoinformatika velmi široce aplikovatelný.

Čím bylo studium na přírodovědecké fakultě důležité pro vaší další kariéru?

Řekla bych, že zásadní. Obor Kartografie a Geoinformatika zasahuje do spousty jiných odvětví. Z mé zkušenosti je to například územní a dopravní plánování; dále tam jsou navigace, inženýrské sítě, meteorologie, logistika, záchranářské systémy atd. Měli jsme možnost do mnoha těchto oblastí a profesí nahlédnout už během studia. Poměr mezi všeobecnými a specializovanými předměty byl vyvážený. Věnovali jsme se jak statistice, tak geodézii. Tento všeobecný přehled mi dodal dostatek sebevědomí posouvat se dál v mé kariéře.

Na čem v současné době pracujete?

Jak už jsem zmínila, neustále se snažíme adaptovat potřebám zákazníků, takže na novém designu map pro cestovní průvodce v tištěné i digitální podobě. A také na celkovém zmodernizování tvorby map.

Kladete si pracovní cíle nebo necháváte život volně plynout?

Spíš to nechávám plynout. Mám takový všeobjímající cíl, že chci stále hledat optimální možnosti komunikace prostorových informací, posouvat se mém oboru a předávat to dál.