Alexandra Hoňková: Při výuce chemie je důležitý zápal pro věc i praktická výuka

Foto: Ota Blahoušek
Úterý 9. duben 2024, 13:54 – Text: Šárka Chovancová

Lidé zaujatí svým oborem dokážou člověka hodně ovlivnit, říká Alexandra Hoňková - absolventka oboru Biologie-chemie na přírodovědecké fakultě. Své poznatky a zkušenosti předává studentům a žákům na Slezském gymnáziu, Slezské univerzitě v Opavě a Základní škole ve Štítině. Zápal, se kterým se věnuje výuce chemie, je na ní vidět na první pohled.

Kdy vás chemie začala bavit?

Chemie mě lákala už od základní školy, i když moje první známka byla čtyřka. Tehdy jsem se naštvala, protože jsem ji dostala neprávem a začala se chemii učit. Čím víc jsem se jí učila sama, tím víc mě bavila. Už na základní škole jsem věděla, že chemie bude jeden z oborů, který budu studovat.  Biologie se k tomu nabízela, protože jsou to obory, které se hodně propojují.

Už během studia na vysoké škole jste věděla, že nezůstanete v akademickém prostředí?

V Olomouci jsem dostala nabídku jít pracovat do Ústavu experimentální botaniky, ale láska ke studentům zvítězila. V současné době učím na třech školách různé věkově kategorie. A aby toho nebylo málo, tak se i o prázdninách věnuji těm nejmenším. Pro děti od první do páté třídy pořádám přírodovědné kempy.

Je tedy důležité vést děti od útlého věku k přírodním vědám?

Přijde mi hodně důležité, aby se děti rozvíjely v přírodních vědách už odmala. Mám jen samé pozitivní zkušenosti. Češi jsou národ dobrých chemiků, proto je tedy důležité podporovat zájem o chemii už u nejmenších dětí.

Co současné studenty na chemii nejvíce přitahuje?

Chemie je velice variabilní. Studenty proto láká myšlenka, že najdou uplatnění  různých odvětvích - v  chemickém, farmaceutickém, potravinářském nebo kosmetickém průmyslu.

Čím dokážete studenty nadchnout, aby chemii studovali?

Pro mě je nejdůležitější praxe, aby chemie nebyla jen o teorii. Osvědčilo se plnění různých úkolů. Děti i studenty láká práce v laboratoři a také propojení s běžným životem. U nás na gymnáziu mají studenti praktickou výuku už od prvního ročníku.

Je chemie na školách dostatečně podporována?

U nás ano. Paní ředitelka velmi podporuje přírodní vědy. Velké množství studentů se nám hlásí do chemického semináře. Třetina gymnázia jde na chemii, zbytek se věnuje jiných oborům.

Co vás konkrétně baví na chemii?

Mě nejvíce baví propojení s běžným životem. Najdeme ji opravdu úplně všude.

Co pro vás bylo nejdůležitější během studia?

Moje nadšení. Studenti říkají, že jsem stále v excitovaném stavu (smích). A také pedagogové tady na fakultě. Ne vždy to bylo lehké, chemie není snadná, ale lidé, kteří mě učili, byli inspirativní.

Celý rozhovor si můžete poslechnout na Spotify v podcastu Kam po Přírodě.