Botanická zahrada PřF připomene návštěvníkům krásy Litovelského Pomoraví

Foto: Petr Běhal
Středa 11. květen 2022, 18:34 – Text: Šárka Chovancová

Krásnou a místy i tajuplnou přírodu Litovelského Pomoraví připomene v pátek návštěvníkům botanická zahrada Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého, která v rámci svých pravidelných přírodovědných programů uspořádá Den CHKO Litovelské Pomoraví. Jeho program byl připraven i díky dlouhodobé spolupráci se Spolkem Viadua a za přispění Statutárního města Olomouce.

„Páteční dopoledne bude věnováno žákům mateřských a základních škol, odpolední část pak pro změnu rodičům a dětem. Program bude zaměřen na přírodu Litovelského Pomoraví. Návštěvníci si vyzkouší lov vodních i suchozemských bezobratlých, budou poznávat mokřadní rostliny a dozví se také zajímavé informace o řece Moravě," přiblížil program vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák.

V botanické zahradě budou v pátek na jednotlivých stanovištích návštěvníkům k dispozici také pracovníci Správy CHKO Litovelské Pomoraví a regionálního pracoviště Agentury ochrany přírody a krajiny v Olomouci, kteří rádi zodpoví dotazy týkající se tohoto lužního lesa.

„CHKO Litovelské Pomoraví a Univerzita Palackého jsou si nesmírně blízké. Na založení této chráněné oblasti se podílela řada pracovníků z přírodovědecké fakulty, mnoho absolventů realizovalo své závěrečné práce na témata týkající se právě Litovelského Pomoraví. Jsme proto rádi, že se touto neformální a hravou formou můžeme setkávat právě v univerzitní botanické zahradě, a to jak s kolegy ze zmiňovaných institucí, tak s návštěvníky zahrady," dodal Václav Dvořák.