Členové studentské iniciativy Udržitelný Palacký se zapojili do akce Ukliďme Česko

Foto: Štěpán Vashkevich
Úterý 24. duben 2018, 15:08 – Text: Šárka Chovancová

I letos v rámci kampaně Ukliďme svět, ukliďme Česko přiložili ruku k dílu členové studentské iniciativy Udržitelný Palacký. Šest desítek dobrovolníků se zapojilo do úklidu například v okolí přírodovědecké fakulty, cesty k Pevnosti poznání až k sadům či prostoru kolem právnické fakulty. „ Když v Olomouci bydlím, chci mít kolem sebe příjemné prostředí. Proč lidé vyhazují odpadky tam, kde nemají? Proč se někteří chovají ohleduplně a jiní ne? Akci Ukliďme svět, ukliďme Česko beru jako příležitost zbavit naše okolí zbytečných černých skládek a odpadu. Uvědomuji si, že žijeme v relativně čistém prostředí, ale to neznamená, že odpad doopravdy není. Existuje, ale my se s ním reálně nepotkáváme, což možná způsobuje, proč se tolik lidí o tuto problematiku nezajímá. My se to snažíme změnit! " říká Martin Kovařík z iniciativy Udržitelný Palacký.

Akce Ukliďme svět, ukliďme Česko, která vychází z mezinárodních iniciativ Clean Up to World! a Let’s do it!, ještě zdaleka nekončí. V několika následujících týdnech je naplánováno zhruba dalších 650 úklidů, přičemž noví zájemci se dále registrují. Letošního jarního úklidu se v celém Česku zúčastnilo více než 76 tisíc dobrovolníků, kteří sesbírali přes tisíc tun odpadů na 1928 místech. Do akce se zapojilo zhruba o 10 procent dobrovolníků více než na jaře loňského roku.