O Kurz zimní ekologie je mezi studenty velký zájem. Letošní ročník se uskuteční v Jeseníkách

Foto: archiv katedry ekologie a ŽP
Neděle 26. únor 2023, 10:03 – Text: Šárka Chovancová

Popis sněhového profilu, měření hloubky sněhu na svahu pod Petrovými kameny či přednášky Správy CHKO Jeseníky zahrnuje program letošního Kurzu zimní ekologie, který pro studenty přírodovědecké fakulty pořádá katedra ekologie a životního prostředí už od roku 2004. Kurzu se od 6. do 9. března 2023 zúčastní třináct studentů biologických oborů.

„Navzdory zimnímu počasí je o kurz mezi studenty velký zájem. Z kapacitních důvodů musíme některé zájemce odkazovat na další zimní sezónu. Cílem kurzu je změnit zažitou představu o tom, že ekologie je jen zelená věda a přírodovědná pozorování lze provádět pouze během vegetační sezóny,“ uvedl jeden z vedoucích kurzu Miroslav Zeidler z katedry ekologie a životního prostředí.

V prostoru národní přírodní rezervace Praděd (CHKO Jeseníky) s klimaticky nejvíce extrémními podmínkami na Moravě budou účastníci kurzu měřit některé zimní faktory prostředí. Zaměří se hlavně na parametry sněhu, které jsou rozhodující pro výskyt společenstev rostlin a živočichů v alpinském bezlesí.

„Sněhová pokrývka je na větším území velmi různorodá, kolísá od nuly či několika centimetrů až po několik metrů. Její rozložení se stává určující pro výskyt horských rostlinných společenstev a jejich druhové složení. V odpoledních hodinách pak budou v rekreačním středisku přírodovědecké fakulty Karlov získané vzorky rozebírány a vyhodnocovány,“ doplnil Miroslav Zeidler.

Součástí zimního kurzu budou prezentace vedoucích kurzu a odborníků ze Správy CHKO Jeseníky. „Přednášky budou věnovány vlastnostem sněhu, metodice sběru dat, přírodovědeckému významu území a jeho ochraně nebo i lavinovému nebezpečí. Praktické poznatky a diskuze s odborníky jsou z hlediska budoucího uplatnění studentů přínosné a nenahraditelné, navíc se na osobní setkání se zimní přírodou špatně zapomíná,“ dodal Miroslav Zeidler.