Pětice absolventů Letní školy optiky si vyzkoušela vědecké experimenty

Foto: Archiv SLO
Pondělí 18. září 2023, 15:55 – Text: Šárka Chovancová

Pět ze čtrnácti středoškolských studentů, kteří se zúčastnili červnové Letní školy optiky, si koncem srpna vyzkoušelo vědecký experiment ve Společné laboratoři optiky, společném pracovišti Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Studenti si vyzkoušeli speciální metodu výroby tenkých vrstev slitin kovů či keramtických materiálů a provedli pokusy s páry korelovaných fotonů.

Středoškoláci si mohli vybrat dva z deseti nabízených experimentů. „V rámci letní školy jsme první skupinu zavedli do laboratoře materiálové depozice. Účastníci se seznámili s funkcí magnetronového plazmového naprašování ve vakuové komoře, které je schopno vyrábět slitiny kovů nebo keramické materiály. Ty vznikají ve formě tenkých vrstev, které se nedají vyrobit žádnou jinou metodou. Studenti zapálili plazmový výboj v komoře a společně nadeponovali vrstvy boru, které se při správné tloušťce projevují narůžovělou až ametystovou barvou,“ uvedl Jan Tomáštík ze Společné laboratoře optiky.

Druhá skupina středoškoláků provedla několik experimentů s páry korelovaných fotonů. „Proměřili jejich korelační interferenční obrazec, změřili Bellův faktor a názorně prokázali, že tyto výsledky nelze popsat klasickou fyzikou. Pro jejich pochopení je nezbytné použít kvantovou teorii,“ řekl Antonín Černoch ze Společné laboratoře optiky.

Během svého pobytu měli studenti možnost prohlédnout si také prototyp detektoru kosmického záření, který je určen pro mezinárodní observatoř Pierre Auger Observatory v Argentině. „Všichni účastníci letní školy se shodli na tom, že jim zapojení do tohoto programu přineslo nové a hlubší poznatky z optiky. Kdybych měl zhodnotit letošní Letní školu, řekl bych, že byla velmi úspěšná i díky velice šikovným studentům a tudentkám, kteří se letos zapojili. Těšíme se, že již brzy začneme připravovat jubilejní desátý ročník. Náš web můžete sledovat na adrese: https://jointlab.upol.cz/summerschool/,“ doplnil Jan Soubusta, hlavní koordinátor letní školy.