Ples přírodovědecké fakulty uctil 70 let od založení fakulty a 450. výročí UP

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Středa 29. březen 2023, 13:08 – Text: Šárka Chovancová

Každý je originální! I ples přírodovědecké fakulty, který se poprvé konal v jejich prostorách na 17. listopadu. V uvolněné atmosféře se nejen hrálo a tančilo, ale i sborově zpívalo. Dojetí v řadách návštěvníků vzbudila písnička Příroda má narozeniny, při které se na počest 70. výročí vzniku fakulty a 450 let od založení Univerzity Palackého sneslo z šestého podlaží čtyři sta padesát oranžových a bílých balónků s logem výročí fakulty. Ples slavnostně zahájil děkan fakulty Martin Kubala, zúčastnil se ho i rektor Martin Procházka a další členové vedení univerzity i fakulty.

„Uspořádání akce tohoto typu přímo v budově přírodovědecké fakulty s sebou neslo spoustu výzev i drobných obav z toho, jak bude ples ve finále vypadat. Myslím si, že se nakonec vše povedlo a návštěvníci zažili něco mimořádného přímo na domácí půdě. Věřím, že na tento jedinečný zážitek budeme všichni vzpomínat,“ uvedla hlavní organizátorka plesu Magdaléna Ondrušáková.

Společenskou událost přírodovědecké fakulty ocenila i Barbora Lemrová z katedry organické chemie. „Ples byl úžasným zážitkem a jakékoliv pochybnosti konat tuto akci v tak atypickém místě se rozplynuly ihned po příchodu. Zábava byla naprosto přirozená a bezprostřední. Hrála skvělá kapela a nakonec překvapila i velmi dobrá akustika budovy. Taneční parket vznikal zcela spontánně kdekoliv bylo místo, takže se tanci oddávali všichni návštěvníci plesu,“ doplnila. Výběr občerstvení byl podle ní naprosto dostačující a ceny lidové, což ocenili nejen studenti.

Ke každé výjimečné společenské události, kterou ples fakulty bezesporu je, patří i pestrý program. Hosté si večer užili za doprovodu hudebního vystoupení Novios, 2+1 a DJ Zbyňka Stružky. Návštěvníci zhlédli ukázky standardních tanců v provedení Viktorie Lemrové a Dominika Burdy z Olympu Olomouc i latinsko-amerických tanců, jež předvedli Karolina a Pavel Čadílkovi z KST SWING Kroměříž. Oba tanečníci se také ukázali v roli vyučujících salsy a bachaty. Během večera nechyběla ani ukázka flamenco tanců (tangos, alegrías a sevillanas) v podání skupiny Aires del Sur a strhující pole dance show v podání Michaely Páťalové a Laury Azzoliny ze studia Tancelář. Plesem provázel skvělý moderátor Radoslav Pittner. K překvapení večera patřilo odstartování oslav 70. výročí založení přírodovědecké fakulty a představení speciálního loga.

Návštěvníci měli zdarma k dispozici  fotokoutek, ze kterého si mohli odnést památku s etiketou k 70. výročí Přírodovědecké fakulty. „Ples je navíc vždy příležitost setkat se i s bývalými kolegy, absolventy, popovídat si. Celkově jsme byli prostě „doma“ a tomu odpovídala uvolněná nálada a radost z přítomného okamžiku. Doufám, že jsme zahájili novou tradici. Jako přírodovědci jsme zvyklí provádět experimenty a tento experiment se mimořádně vydařil,“ podotkla Barbora Lemrová. Lístek na ples si koupila i studentka Ludmila Včelařová. „Ples pořádaný na naší alma mater byl úžasný originální nápad. V absolventech probudil nostalgii a spoustu vzpomínek, současným studentům ukázal prostory v zcela jiném světle. Organizační tým překonal má očekávání! S přáteli jsme se velmi dobře bavili až do rána a těšíme se na další ročník."

Součástí plesu byla bohatá tombola věcných i zážitkových cen. „Tyto netradiční ceny, které jsme nazvali fakultním speciálem, vzbudily mimořádný ohlas. Připravilo je především vedení přírodovědecké fakulty. Děkan Martin Kubala věnoval do tomboly například šachovou partii, proděkani Jan Říha badmintonovou raketu a hodinu hry, Jan Hlaváč rychlokurz mořské akvaristiky, Ondřej Bábek výuku hry na banjo, Ota Blahoušek voucher na portrétní či rodinné focení a Miloslav Dušek láhev vína. Vedoucí botanické zahrady Václav Dvořák obohatil tombolu o prohlídku botanické zahrady pro 1-5 osob a novými publikacemi vydané Národním parkem Podyjí. Lukáš Kučera z katedry analytické chemie přispěl voucherem pro 2 osoby na výrobu piva do experimentálního mikropivovaru UP,“ doplnila Magdaléna Ondrušáková.

Velký dík patří všem partnerům plesu, kteří se podíleli na věcné i finanční podpoře akce. Především Fly United s.r.o., Merit Group a. s., Meopta – optika, s.r.o., Lingua Centrum jazyková škola, TERNO Olomouc, BUBENÍK, Fe Produkt a.s., AVE odpadové hospodářství, s.r.o., Flora Optik s.r.o. a řada dalších.