Studentům na opavském Turnaji mladých fyziků pomáhali naši odborníci

Turnaj mladých fyziků v Opavě
Úterý 17. duben 2018, 9:28 – Text: Šárka Chovancová

Do role vědců se 13. a 14. dubna vžili studenti, kteří se na Mendlově gymnáziu v Opavě zúčastnili celostátního kola středoškolské soutěže Turnaj mladých fyziků. Letošními finalisty byli studenti z gymnázií z Opavy, Liberce a Ostravy a navíc tým TALNET, který je složený z nadšenců z více škol. S přípravou vítězného týmu studentů z Opavy i týmu TALNET pomáhali odborníci z fyzikálních pracovišť přírodovědecké fakulty.

Mezinárodní soutěž se zhruba třicetiletou tradicí je postavena na principu velmi věrného obrazu skutečné vědecké práce. Soutěžící týmy se střídají v rolích výzkumníků prezentujících své výsledky, oponentů, kteří kriticky posuzují práci svého soupeře a recenzentů, kteří mají vyhodnotit vystoupení obou předchozích týmů," uvedl profesor Tomáš Opatrný z katedry optiky PřF UP v Olomouci.

Studenti se v Opavě museli popasovat se sedmnácti velmi obecně formulovanými problémy. Čekalo na ně sestrojení jednoduchého seismografu či průzkum akustické levitace, kdy malé předměty mohou být drženy ve vzduchu pomocí ultrazvukové vlny. Studenti také museli prozkoumat a vysvětlit, proč se při fotografování do noci svítící lucerny může na fotografii zobrazit několik paprsků, které vyzařují ze středu svítidla.

Jedná se o velmi náročnou soutěž, na kterou se studenti mohou připravovat od začátku školního roku a kromě vybavení fyzikálního kabinetu či běžné domácnosti mohou využít i možností okolních vysokých škol či vědeckých ústavů," řekl Tomáš Opatrný.

Mezinárodní kolo fyzikální soutěže se bude letos konat v Pekingu od 19. do 26. července a postoupí do něj národní vítězové. „Podobně jako v předchozích letech doufáme, že naše pracoviště umožní národnímu týmu Turnaje mladých fyziků kvalitní trénink tak, aby si i po loňském stříbru ze Singapuru mohl sáhnout na medaili," dodal Opatrný.