Tým UrbanMinds Olomouc získal první místo v Hackathonu

Foto: archiv katedry geoinformatiky
Pondělí 30. říjen 2023, 17:14 – Text: Šárka Chovancová

Projekt Kde Olomouc vzkvétá a proč? od týmu UrbanMinds Olomouc získal první místo v třídenním Hackathonu, který pořádala katedra geoinformatiky přírodovědecké fakulty, Olomoucký kraj, město Olomouc a Inovační centrum Olomouckého kraje. Na druhém místě skončil tým HackPES s projektem Udržitelný rozvrh a třetí místo obsadila skupina KA s projektem Aplikace myceliárních simulací.

„Využili jsme dostupných otevřených geografických dat a pocitových map k provedení analýzy, která umožnila kvantifikovat oblíbenost či naopak antipatii mezi obyvateli Olomouce. Identifikovali jsme několik zastávek MHD, obchodů a jedno dětské hřiště, které by rozhodně zasloužily revitalizaci okolního prostoru. Zlepšit kvalitu života lidí bylo totiž hlavním cílem celého Hackathonu i námi představeného projektu s názvem Kde Olomouc vzkvétá a proč?. Kromě těchto map jsme vyvinuli také statistický model, který na základě otevřených geodat dokáže předpovídat úroveň míry strachu obyvatel i v jiných částech regionu, kde se pocitové mapování dosud neprovádělo. Jsme moc rádi, že tento projekt zaujal zástupce města, kraje i naší univerzity,“ uvedl Radek Barvíř z vítězného týmu UrbanMinds Olomouc, ve kterém spolupracoval s Danielem Pavlačkou, Pavlem Vyvlečkou a Václavem Čechem (katedra geoinformatiky).

Druhé místo obsadil tým HackPES za projekt Udržitelný rozvrh, ve kterém představili nástroj sloužící k návrhu rozvrhu s ohledem na optimalizaci využití učeben a možné energetické úspory v objektech školy. Skupina KA získala třetí místo s projektem "Aplikace micelárních simulací," která byla doprovázena vypracovanou studií. Do soutěže se přihlásilo celkem osm týmů a jeden jednotlivec.

Speciální ocenění za nejlepší business potenciál od Inovačního centra Olomouckého kraje a současně Cenu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého za nejlepší tým, který se skládal výlučně ze studentů, obdržel tým SustainaTech za Index vhodnosti instalace vertikálních solárních panelů.

Soutěžící si mohli vybrat ze čtyř témat: Energetická spotřeba Univerzity Palackého v Olomouci, Optimalizace cyklotras města Olomouc, Obce Olomouckého kraje – kde žít, kde investovat?, Atraktivita Olomouckého kraje v oblasti vědy, výzkumu a inovací.

„Jsme velice rádi, že i vzhledem k prvnímu ročníku Hackathonu se přihlásilo poměrně velké množství týmů, což předčilo naše očekávání. Příjemným překvapením byla také různorodost jejich složení a velká pestrost řešených projektů – od čistě informatických, přes geoinformatické, ekologické až po společensky zaměřené. Děkujeme všem účastníkům, ale taky mentorům za to, že rozvíjeli své nápady, předávali znalosti a řešili projekty zaměřené na zlepšování života v kraji,“ zhodnotili akci organizátoři z katedry geoinformatiky Jakub Koníček a Jaroslav Burian.

Název Hackathon je složenina se slov hack a maraton. Vyjadřuje spojení limitů programovatelných systémů s vytrvalostí. Hackathon kombinuje poznatky a dovednosti technického i netechnického světa, z nichž vzejde nový projekt nebo produkt. Prezentace všech projektů si mohou lidé prohlédnout ZDE.