Veletrh vědy a výzkumu prověří znalosti i odvahu

Ilustrační foto: Martina Šaradínová
Středa 7. červen 2017, 13:14 – Text: Martina Šaradínová

Všechny smysly návštěvníků zaměstná Veletrh vědy a výzkumu, který se na přírodovědecké fakultě uskuteční v pátek 16. června od 9:00 do 16:00. Jeho hlavním cílem je ale ukázat, že věda je velmi zajímavá a rozmanitá, a vzbudit u návštěvníků touhu po poznání. Program se uskuteční i v Pevnosti poznání, kde se ponese v duchu pohybu a zdravého životního stylu.

„Veletrh vědy a výzkumu je jednou z nejvýznamnějších celouniverzitních akcí pro popularizaci vědy, její počátky jsou spojeny právě s přírodovědeckou fakultou. Jsme rádi, že se dlouhodobě těší velké oblibě veřejnosti. Návštěvníci umí ocenit, když jim dokážeme vědu přiblížit zajímavou formou a s nadšením, bez kterého se kvalitní věda dělat nedá. I letos se mohou děti a dospělí těšit na řadu zajímavých experimentů, které souvisí s výzkumnými směry, jimž se věnujeme,“ uvedl děkan přírodovědecké fakulty Ivo Frébort.

Na přírodovědecké fakultě budou v hlavní budově připraveny čtyři desítky stanovišť. Návštěvníci například otestují svoji odvahu při experimentech se skelnou vatou, sopkou v kuchyni či sloní zubní pastou. Při hrátkách se suchým ledem ochutnají domácí zmrzlinu a seznámí se se sublimací. Botanici zájemce provedou fascinujícím světem rostlin a mikroorganismů a ukáží jim mimo jiné smrtonosné pohyby i pasti masožravých rostlin. Účastníci veletrhu si vyzkoušejí roli programátora jednoduchého robota, práci s hlukoměrem a termokamerou, provětrají si mozkové závity v Hlavomorně nebo si prostřednictvím kvízů a skládaček ověří znalosti z různých přírodovědných oborů. Pro tradičně velký zájem organizátoři doporučují hlavně školním výletníkům, aby fakultu navštívili spíše v odpoledních hodinách. O jednotlivých aktivitách se více dočtete zde.

V Pevnosti poznání bude program připravený nejen v pátek, ale i v sobotu od 9:00 do 18:00. Tematicky navazuje na vyhlášení Olomouce jako města sportu pro tento rok. „Zájemci uvidí nejen program Fyzika v pohybu, ale také pohyblivou chemii. Vyzkoušejí si virtuální realitu, zjistí, jak práva hýbou současným světem nebo jak zachránit člověka díky první pomoci,“ řekla koordinátorka veletrhu v Pevnosti poznání Alice Kubešová. Doplnila, že katedra experimentální fyziky představí například Segnerovo kolo nebo rotující disk na zrcadle. V interaktivním centru se představí také fakulta tělesné kultury, která společně s Aplikačním centrem BALUO připravuje hernu plnou pohybových aktivit. „Návštěvníci mohou soutěžit s krokoměry, zahrají si goalball nebo mini ping pong a zkusí i jízdu na sportovním vozíku,“ lákal na program Martin Višňa z FTK.  Více o programu najdete na webu Pevnosti poznání.

Veletrh vědy a výzkumu se letos poprvé představí i v Rozáriu.