Výstava fotografií na plotu botanické zahrady PřF ukazuje krásy moravských hor a kopců

Foto: Václav Dvořák
Pondělí 23. říjen 2023, 13:23 – Text: Šárka Chovancová

Vrcholky hor nabízejí ohromující výhledy, které stojí za každý náročný krok nahoru. Kvůli nádherným horským scenériím ale nemusíte stoupat strmými stezkami. Na čtyřicet fotografií, které zobrazují kopce a hory Hrubého Jeseníku a Králického Sněžníku, můžete vidět v rámci podzimní výstavy Z vršků a kopců Olomouckého kraje instalované na plotě botanické zahrady přírodovědecké fakulty.

„Podzimní výstavu z našeho cyklu Na plotě jsme rozdělili na několik tematických celků. Více než čtyřicet fotografií kolemjdoucí provede územím od jihu kraje až na sever. Obrázky se vážou k hanáckému Mont Blancu, tedy ke Kosíři, pokračují přes Bouzovsko, Nízký Jeseník, Hanušovickou vrchovinu, Hrubý Jeseník až po Rychlebské hory a Žulovskou pahorkatinu. Samozřejmě nechybí ani masiv Králického Sněžníku, byť vrchol samotný se nachází u sousedů v Pardubickém kraji,“ uvedl Václav Dvořák, vedoucí botanické zahrady.

Cyklus výstav Na plotě vznikl během koronavirové pandemie, kdy byla botanická zahrada v rámci protiepidemických opatření zavřená.

„Chtěli jsme zůstat s lidmi v kontaktu a napadlo nás tehdy osadit plot fotografiemi. Také se mi líbí myšlenka, že lidem zpestříme cestu do práce či do školy a nabouráme zavedené každodenní stereotypy z míst, kudy pravidelně prochází. A funguje to už při instalaci. Kolemjdoucí okamžitě zbystří či glosují, jak se na další fotografie celý rok těšili. Nápad se ujal, takže v něm pokračujeme i nadále,“ doplnil Václav Dvořák.

Výstava bude k vidění až do konce listopadu. Podíleli se na ní zaměstnanci botanické zahrady přírodovědecké fakulty, Agentury ochrany přírody a krajiny ČR v Olomouci a kolegové ze spolku pro ochranu přírody Viadua. Výstava byla připravena s finanční podporou Olomouckého kraje.