Zástupci chemických firem navštívili PřF a jednali o možné spolupráci

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Úterý 16. leden 2024, 9:45 – Text: Šárka Chovancová

O možnostech spolupráce v rámci výzkumu a vývoje i při vzdělání studentů diskutovali zástupci chemických kateder Přírodovědecké fakulty UP s představiteli chemických firem. Součástí akce, která se na půdě přírodovědecké fakulty konala pod hlavičkou Svazu průmyslu a dopravy ČR, byla prohlídka vybraných laboratoří na jednotlivých katedrách.

„Na setkání byly představeny jednotlivé chemické katedry. Hlavním cílem byla především diskuse o potenciálu a směřování případné spolupráce, která může probíhat formou účasti na projektech, zakázkovém měření, konzultací v oblasti výrobních postupů či formou podpory polytechnického vzdělávání, stáží studentů, popularizace chemie nebo podporou mladých talentů,“ uvedl Richard Koubek, oblastní manažer ze Svazu průmyslu a dopravy ČR.

Petr Bednář z katedry analytické chemie nabídl spolupráci na poli moderních analytických metod například v oblasti hmotnostní spektrometrie nebo elektroanalytických metod. Radovan Herchel z katedry anorganické chemie upozornil na vývoj nových anorganických sloučenin s přechodovými kovy se zajímavými biologickými vlastnostmi a pro aplikace v katalýze chemických reakcí a Miroslav Soural z katedry organické chemie na možnosti vývoje a syntézy organických látek pro aplikace v medicinální chemii či vývoji fluorescenčních sond.

Další zástupce přírodovědecké fakulty Marek Petřivalský z katedry biochemie představil možnosti spolupráce především v oblasti biochemie, genetiky a příbuzných oborech, jako je například analýza a popis makromolekul i a studium jejich vlastností. Tomáš Takáč z katedry biotechnologií prezentoval vývoj moderních mikroskopických metod, metodologii a instrumentální vybavení katedry.

Za katedru fyzikální chemie vystoupil Libor Kvítek, který poukázal na možnosti spolupráce například na vývoji nových nanomateriálů pro spektroskopické, katalytické a fotokatalytické aplikace.

Setkání se zúčastnily firmy Farmak, a.s., Precheza, a.s., Fosfa, a.s., Kyocera AVX Componenets s.r.o., VETROPACK MORAVIA GLASS, a.s. a ŠKODA PARS a.s. „Zástupci firem následně navštívili vybrané laboratoře na jednotlivých katedrách. Proběhla také diskuze s vedením fakulty a zástupci jednotlivých kateder,“ doplnil Václav Bazgier z katedry fyzikální chemie.