Fermiho úlohy podporují tvořivost studentů a jejich kritické myšlení

Studenti Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě
Foto: Šárka Chovancová
Pátek 21. červen 2019, 15:08 – Text: Šárka Chovancová

Středoškolští studenti z Třince a z Ostravy ovládli 13. ročník soutěže v řešení Fermiho úloh. Velké finále soutěže pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim se uskutečnilo na Katedře experimentální fyziky Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého.

Soutěžící během finálového klání řešili tři fyzikální úlohy. „Je potěšující, že si soutěž našla své místo mezi žáky na středních i základních školách. Úlohy vedou žáky k přemýšlení, podporují je v kladení jednoduchých otázek a hledání odpovědí. Není to jen dosazování do vzorců, které je běžné například při výuce fyziky," uvedla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.

Letošní ročník v kategorii jednotlivců vyhrál Petr Martynek z Třince, v kategorii kolektivů zvítězili Tomáš Frost, Tomáš Jandík, Lukáš Krajzl, Daniel Kohut, Vít Kološ z Gymnázia Olgy Havlové v Ostravě-Porubě. „Jsme na této soutěži poprvé a baví nás, že u daných úloh musíme přemýšlet. Naštěstí se můžeme radit a společnými silami dojít k výsledku," vysvětlil Vít Kološ.

Úlohy jsou pojmenované po italském fyzikovi Enrico Fermim, který byl známý svou neobvyklou schopností jednoduchým a rychlým způsobem řádově odhadnout fyzikální veličiny. Při řešení nejde o to hledané výsledky přesně vyčíslit, ale jen řádově správně odhadnout s pomocí jednoduchých fyzikálních vztahů, zkušeností z každodenního života a zdravým rozumem.

„Poděkování patří také učitelům na školách, kteří žáky vedou k tomu, aby se těchto soutěží zúčastnili a doprovázejí je na soutěže mimo školu. Doufám, že se povědomí o této soutěži podaří rozšířit mezi širokou školskou veřejnost a počet soutěžících se bude zvyšovat," dodala Renata Holubová. Informace o soutěži najdete na http://isouteze.upol.cz/fermi/.