Invitation for International Students: Chess tournament at Palacký University

Illustrative photo: Faculty of Science, Palacký University Olomouc
Pondělí 22. duben 2024, 14:24

Experience a day filled with strategy, excitement, and competition on the chessboard! Our university chess championship is open to all students, whether you're a beginner, an experienced player, or a pro. Be part of this great event and come showcase your chess skills!

This tournament is open to all international students studying at Palacký University! It's a great opportunity to make new friends, share a passion for chess, and celebrate the diversity of our international student community.

Come register for the tournament and join the battle for the title of university chess champion!

Date: 07.05.2024, 8:30

Location: Ground floor, Faculty of Science (17. listopadu 1192/12, Olomouc)

For registration use this link or the QR code on the poster below and for extra motivation, see the photos from the last year.

Source: Faculty of Science, Palacký University Olomouc