Absolventský den připomene založení UP i přírodovědecké fakulty

Stříbrná promoce. Foto: Ota Blahoušek
Pátek 4. srpen 2023, 22:34 – Text: Šárka Chovancová

U příležitosti 450. výročí svého založení připravila Univerzita Palackého na 9. září Absolventský den. Významné jubileum si absolventi mohou připomenout ve vybraných univerzitních budovách včetně přírodovědecké fakulty, která v letošním roce slaví 70. let.

Absolventský den na přírodovědecké fakultě nabídne komentované prohlídky fakulty, geoparku, biologického areálu v Olomouci – Holici a jednotlivých kateder. „Absolventi mohou také navštívit bezplatně botanickou zahradu, Pevnost poznání nebo se zúčastnit přednášky o Foucaultově kyvadle, které je nejdelší v České republice,“ uvedla vedoucí oddělení vnějších a vnitřních vztahů Dagmar Petrželová.

Součástí programu bude také představení zářijového pivního speciálu, který uvaří Pivovar Chomout ve spolupráci s Experimentálním mikropivovarem Univerzity Palackého. „Propojení výuky mezi mikropivovarem a Pivovarem Chomout přinese první společný produkt. Recept vymysleli studenti předmětu Cvičení z chemie piva, ve kterém zkombinují české a německé suroviny. Výsledek se blíží pivnímu stylu Red IPA. Soudek s tímto pivem slavnostně narazíme právě 9. září 2023,“ uvedl Lukáš Kučera z katedry analytické chemie.

Během sobotního dne se uskuteční také stříbrná promoce a bude možno využít dalšího programu, který pro své absolventy připravila Univerzita Palackého, nebo bohaté nabídky kulturního programu Dnů evropského dědictví, jež se v tomto termínu budou také konat.