AS PřF nesouhlasí s návrhem rektora na vyrovnání majetku mezi fakultou a CATRIN

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Pátek 16. září 2022, 10:56 – Text: Šárka Chovancová

Akademický senát Přírodovědecké fakulty UP ve čtvrtek vyjádřil nesouhlas s návrhem rektora Martina Procházky na vyrovnání majetku mezi fakultou a Vysokoškolským ústavem CATRIN a zaujal také odmítavé stanovisko k návrhu novely Statutu UP.

„AS PřF konstatuje, že případná realizace návrhu rektora závažně a nevratně poškodí pracoviště PřF a sníží úroveň vzdělávání poskytovanou PřF. AS PřF tedy se vší naléhavostí žádá akademickou obec UP, aby v této souvislosti aktivně hájila PřF UP všemi dostupnými prostředky," stojí v usnesení Akademického senátu PřF, podle kterého návrh rektorátu na odebrání majetku PřF zakládá nerovnoprávnost mezi součástmi UP v neprospěch zaměstnanců a studentů PřF.

AS PřF zaujal odmítavé stanovisko také k návrhu novely Statutu UP. Materiál totiž podle členů senátu odnímá fakultním akademickým senátům jednu ze zásadních kompetencí, kterou se podílí na akademické samosprávě. Jednalo by se tak o zásadní zásah do protivah kompetencí akademických orgánů. „S ohledem na to, že návrh neprošel širší debatou v akademické obci a žádný ze senátorů ani pan rektor nekandidoval s volebním programem, ve kterém by sliboval přesun kompetencí z fakultních orgánů na univerzitní, vyzývá AS PřF senátory AS UP, aby pro tento návrh nehlasovali," usnesli se členové Akademického senátu PřF.

Senát schválil výroční zprávu o hospodaření Přírodovědecké fakulty UP za rok 2021. Senátoři hovořili také o důvodech odmítnutí navrženého rozpočtu Přírodovědecké fakulty UP na letošní rok. Upozornili, že do nákladů fakulty jsou zahrnuty položky, které souvisí s podílem Vysokoškolského ústavu CATRIN na investicích a provozu holického areálu PřF, avšak není známo, jak budou tyto náklady pokryty. Tato otázka totiž nebyla dosud ze strany vedení UP vyjasněna. AS PřF je připraven k bezodkladnému projednání rozpočtu po vyřešení této problematiky.

Mezi schválenými materiály je také děkanem Martinem Kubalou předložený věcný záměr úpravy Statutu PřF, která spočívá ve změně názvu katedry na Katedru ekologie a životního prostředí a změnu názvu oboru na Obor biologie, ekologie a životního prostředí v Organizačním řádu fakulty. Senátoři vzali na vědomí záměr akreditace programů Biologie a chemie potravin (Bc.), Biologie a chemie potravin (NMgr.), Environmentální studia a udržitelný rozvoj (Bc.), Globální udržitelný rozvoj (NMgr.) a Mezinárodní rozvojová studia (Bc.).