AS PřF UP vyzval rektora, aby stáhl návrh na vypořádání s CATRIN

Foto: Ota Blahoušek
Pondělí 11. březen 2024, 17:36 – Text: Šárka Chovancová

Akademický senát Přírodovědecké fakulty UP dnes vyzval rektora Univerzity Palackého Martina Procházku, aby ze středečního jednání Akademického senátu UP stáhl návrh na majetkové a finanční vypořádání mezi přírodovědeckou fakultou a Vysokoškolským ústavem CATRIN. AS PřF UP s aktuálním návrhem nesouhlasí a upozornil, že jeho případné přijetí by zásadním způsobem ohrozilo pedagogickou i vědeckou činnost fakulty. Podle fakultních senátorů by se v případě schválení tohoto návrhu jednalo o citelný zásah do zákonem garantovaných pravomocí samosprávného orgánu fakulty.

„S vědomím, že přijetím návrhu rektora budou problémy ve vztazích mezi přírodovědeckou fakultou a CATRIN dále eskalovat, AS PřF UP žádá rektora o stažení tohoto návrhu a nestane-li se tak, pak AS UP o nevyslovení souhlasu s ním,“ stojí v usnesení. AS PřF vidí řešení vzniklé situace v důsledné aplikaci doporučení obsažených v analýze dr. Horáčka a dr. Prášila.

Podle děkana PřF UP Martina Kubaly je nynější návrh na vypořádání s ústavem CATRIN pro PřF naprosto likvidační. „Je zřejmé, že nikterak nevychází z dokumentů, z nichž vycházet měl, tedy ani z analýz dr. Horáčka a dr. Prášila, ani z návrhu, který bývá označován jako výstup „Fiuráškovy komise“. Návrh je zjevně recyklátem již jednou odmítnutého zcela dysfunkčního návrhu ze září 2022, o němž jsme v uplynulých měsících vůbec nejednali. Navrhované kompenzace jsou pak naprostým výsměchem, rozdělení místností v budovách a přístrojového vybavení pak neumožňuje normální fungování kateder," komentoval Martin Kubala rektorův návrh.