Doktorandi a mladí vědečtí pracovníci uspořádali Young UP Scientists´ Meeting

Foto: Kristýna Olszarová
Pondělí 29. listopad 2021, 11:04 – Text: Šárka Chovancová

Navázání multidisciplinární spolupráce a začlenění zahraničních studentů do českého univerzitního prostředí mělo za cíl neformální setkání doktorandů a mladých vědeckých pracovníků Young UP Scientists´ Meeting, které se uskutečnilo na přírodovědecké fakultě a v Pevnosti poznání.

„Meetingu se zúčastnili zástupci přírodovědecké fakulty, právnické i filozofické fakulty. Věříme, že tento nultý ročník ještě více propojí vědní obory mezi pracovníky a českými i anglicky mluvícími studenty na univerzitě. A že také pomůže k růstu prestiže univerzity nejen u nás, ale i ve světě,“ uvedl jeden z organizátorů Jakub Smetana, člen Chemického spolku UP.

Konferenci oficiálně zahájil prorektor pro komunikaci a studentské záležitosti Vít Procházka. „Poté si účastníci mohli vybrat z více než třiceti přednášek. Například Tomáš Komárek ze Společné laboratoře optiky hovořil o svém působení v CERNu a detektoru ATLAS/AFP Time-of-Flight, který velmi přesně měří čas průletu částic. Jiří Hodoň z katedry organické chemie se zabýval extrakcí přírodních látek a Dominika Fritzová z Ústavu klinické a molekulární patologie se zaměřila na diagnostiku rakoviny prsu,“ vysvětlil Jakub Smetana.

Dále vystoupili Jan Buráň z filozofické fakulty s přednáškou týkající se demokracie a populismu, Ondřej Mikulčík účastníkům konference vyprávěl o aktuálním vývoji kryptoměn a Daniel Stach z České televize apeloval na popularizaci vědy. Součástí meetingu byly i workshopy. „Dita Palaščáková z Nadačního fondu UP hovořila o ženách ve vědě, rozvoji studentských talentů a leadershipu a Chemický spolek UP pak nastínil téma duplicity publikací vědeckých pracovníků,“ doplnil Jakub Smetana. V průběhu konference vystoupil smíšený komorní sbor Ataneo, o společenský závěr se postarala skupina Cumbia Cooperativa.

Mezioborová doktorandská konference Young UP Scientists´ se uskutečnila pod záštitou Univerzity Palackého, Vědeckotechnického parku UP, Nadačního fondu UP a Asociace mladých chemiků České společnosti chemické. Dále se na organizaci podílely spolky UP Crowd, Chemický spolek UP a Pilot - Klub doktorandů UP.