Dvě desítky studentů programu GLODEP složily státnice pomocí internetu

Online státnice programu GLODEP.
Foto: archiv PřF
Pondělí 29. červen 2020, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Státní závěrečnou zkoušku letos pomocí internetové videokonference složily dvě desítky zahraničních studentů z osmnácti zemí světa, kteří studovali dvouletý magisterský program International Development Studies (Mezinárodní rozvojová studia) – GLODEP. Kvůli pandemii nového typu koronaviru studenti nemohli přicestovat na přírodovědeckou fakultu v Olomouci, která poprvé stojí v čele mezinárodního konsorcia vysokých škol v rámci evropského programu Erasmus Mundus, jehož je GLODEP součástí.

„Během prvního dne online státnic jsme pokryli dvanáct časových pásem. Studenti byli fyzicky ve Spojených státech amerických, Maroku, Francii, Itálii, České republice, Kyrgyzstánu a Thajsku. Dostali dopředu link na online přístup ke zkoušení a obhajobám a připojili se pět minut předem. Vše správně fungovalo. Žádná ústní zkouška ani obhajoba nemusela být přerušena,“ uvedla Simona Šafaříková z katedry rozvojových a environmentálních studií.

Organizaci státní závěrečné zkoušky ve společně uskutečňovaném magisterském programu GLODEP si vzali na starosti vyučující z uvedené katedry Přírodovědecké fakulty UP, která poprvé stojí v čele mezinárodního konsorcia vysokých škol zapojených do evropského programu Erasmus Mundus. „Na katedře jsme pracovali na čtyřech počítačích, aby vše fungovalo a navazovalo na sebe. U každého studenta byli online i naši kolegové z partnerských univerzit v Itálii a Francii. K některým obhajobám se připojili také vedoucí a oponenti například z Kyrgyzstánu či Kolumbie,“ dodala Simona Šafaříková.

Každý student musel být při online zkoušce sám v pokoji, nesměl používat sluchátka a po celou dobu byla zapnuta kamera. „V době, kdy se konaly státnice a obhajoby, jsem byla v Biškeku na stáži na Ala-Too International University, která je jedním z akademických partnerů GLODEPu. Na začátku jsem se trochu bála, jak to všechno dopadne. Situace v Kyrgyzstánu byla komplikovaná kvůli přísné karanténě, kterou vláda během pandemie vyhlásila. Ale díky konsorciu GLODEP a univerzitě, kde jsem dělala stáž, se ji podařilo opravdu dobře zvládnout. Od organizátorů zkoušek jsem dostala podporu, kterou jsem potřebovala, a pokaždé byli k dispozici, když jsem se na ně obrátila. Nakonec bylo všechno dobře připravené a jsem ráda, že se moje závěrečná zkouška a obhajoba povedly,“ popsala online státnice Yunia Nursita Sari z Indonésie.

Student Patrick Christopher Ferrity z Irska, který nadále pobývá v Casablance v Maroku, měl z online státnic v době pandemie koronaviru a přísných preventivních opatření zpočátku obavy. „V momentě, kdy je váš normální život postavený na hlavu, je každodenní stres mnohem větší. Musím ale pochválit školy konsorcia GLODEP, tedy Univerzitu Palackého v Olomouci, University of Clermont Auvergne a University of Pavia. Profesoři se přizpůsobili situaci. Neúnavně během státních zkoušek pracovali a poskytli nám velkou podporu. Rád bych jim proto poděkoval, stejně jako všem dalším administrativním pracovníkům, díky kterým se to všechno podařilo. Doufám, že na nás můžete být hrdí," podotkl Patrick Christopher Ferrity.

Státnice se v mezinárodním magisterském programu GLODEP uskutečnily od 22. do 26. června. Kvůli pandemii covid-19 byla zvolena internetová konference. „Bylo náročné všechno promyslet a připravit, ale jsme moc rádi, že se to povedlo. Osobní kontakt při státnicích a obhajobách to ale nenahradí. Tečkou za studiem studentů měla být společná promoce na přírodovědecké fakultě, ta se ale v současné době nemůže uskutečnit, což je letošním absolventům líto ze všeho nejvíc. Během dvou let studia si však mezi sebou vytvořili kontakty, které mohou v budoucnu využít,“ doplnila Simona Šafaříková.

Zpět