Historii botanické zahrady připomene páteční komentovaná prohlídka

Foto: archiv PřF UP
Úterý 19. červenec 2022, 15:53 – Text: Šárka Chovancová

Historii botanické zahrady přírodovědecké fakulty připomene v pátek 22. července od 17:00 komentovaná prohlídka, která se uskuteční ve spolupráci s olomouckým sdružením Za krásnou Olomouc. Zahrada letos zahájila 121. sezónu a patří k nejstarším v České republice.

„Podle dostupných informací je botanická zahrada v Olomouci nejstarší botanickou zahradou na Moravě. V českých zemích ji předstihuje pouze univerzitní botanická zahrada v Praze. Účastníky prohlídky seznámíme se zajímavou historií naší botanické zahrady, připomeneme si, kdo stál za jejím vznikem, jaký osud potkal zahradu během válek a kdy se stala součástí Univerzity Palackého,“ uvedl vedoucí Václav Dvořák.

Kromě Václava Dvořáka se na prohlídce bude podílet i olomoucký znalec Jan Jeništa. Botanická zahrada přírodovědecké fakulty se nachází jihovýchodně poblíž centra města Olomouce na ploše mezi Smetanovými sady a železniční tratí. Vchod je z ulice "U botanické zahrady" naproti areálu technických služeb. Sbírku pěstovaných druhů reprezentuje velká část středoevropské květeny, druhy běžně i méně často pěstované v okrasných zahradách a parcích.

„V současné době můžete v naší zahradě vidět dokvétající hluchavkovité rostliny. V plném květu je jedna z nejvyšších  rostlin české přírody - mléč bahenní a kvetou také vzácné polní plevele, jako je otočník evropský a ibišek trojdílný. Otevřeno je od 8:00 do 18:00,“ doplnil Václav Dvořák.