Letní škola Badatele přilákala více než 30 studentů z Česka, Slovenska i Taiwanu

Fotogalerie: Jiří Kvita a Šárka Chovancová
Pátek 8. září 2023, 12:32 – Text: Šárka Chovancová

Přes třicet studentů z různých koutů České republiky, Slovenska a dokonce i z Taiwanu rozvíjelo své dovednosti a znalosti v oblasti přírodních věd na Letní škole Badatele. V průběhu celého týdne odborníci z přírodovědecké fakulty a Fakultní nemocnice Olomouc připravili pro studenty pestrou škálu přednášek, workshopů a praktických laboratorních cvičení z matematiky a informatiky, fyziky, chemie, biologie, věd o Zemi.

„Mezi mé koníčky patří chemie, biologie a vlastně všechny přírodní vědy. Chtěl jsem zkusit něco nového a dostat se mezi podobně smýšlející lidi s podobnými zájmy. Letní škola mi proto přišla jako ideální místo. Program byl vynikající, komunikace s organizátory probíhala na přátelské bázi a v neposlední řadě mě velmi zaujal areál přírodovědecké fakulty,“ uvedl Filip Hlaváček, student Gymnázia a Střední odborné školy ekonomické Sedlčany.

Odborný program zahájil experimentální částicový fyzik Jiří Kvita přednáškou Jak spočítat tvar atomu. Hovořil také o neutrinech. „V průběhu týdne studenti navštívili laboratoře přírodovědecké fakulty na ulici 17. listopadu i v Olomouci-Holici. Na katedře organické chemie si vyzkoušeli izolaci kofeinu a vanilky, na katedře biochemie analýzu kvality medu, včelích produktů a diagnostiky onemocnění včelstev. Studenti byli seznámeni s moderními analytickými metodami na katedře analytické chemie a zúčastnili se interaktivního workshopu, kde se mimo jiné dozvěděli, co se děje s neurony, když jsou lidé zamilovaní nebo v depresi,“ popsala Ludmila Včelařová, jedna z organizátorek Letní školy Badatele.

Studenti si také prohloubili své znalosti na katedře geologie, kde si nejprve zopakovali základní vlastnosti minerálů a hornin a následně se přesunuli do laboratoře, kde pomocí polarizačních mikroskopů zkoumali minerály a fosílie. Nechyběla ani prohlídka Geoparku, který se nachází v areálu za přírodovědeckou fakultou. Interaktivní workshop o zpracování dat připravili odborníci z katedry matematické analýzy a aplikací matematiky.

Do Letní školy Badatele se zapojili i odborníci z Fakultní nemocnice Olomouc

Účastníkům letní školy přednášeli kolegové z kateder ekologie a životního prostředí, biofyziky, katedry experimentální fyziky a Společné laboratoře optiky. Organizátoři rovněž vyslyšeli přání účastníků předchozích akcí o přidání lékařských témat do programu. Jana Bahuľová z Kliniky psychiatrie si pro studenty připravila přednášku o kratomu, psychoaktivní látce populární mezi mladými lidmi. Jan Strojil z 2. LF UK hovořil o umělé inteligenci a jejím možném využití v medicíně.

„Velmi příjemně mě překvapilo, že ač jsem byl v programu až ke konci týdne, byli studenti stále pozorní a aktivně se ptali a diskutovali. To je pro přednášejícího vždy radost. V ČR jsme pořád spíš zvyklí na pasivní publikum. Bál jsem se, že tři hodiny nemám šanci vyplnit, ale díky aktivnímu zapojení publika jsme nakonec ještě pár minut přetahovali přes limit. Otázky a připomínky studentů ukázaly, že o vývoji společnosti a techniky uvažují na úrovni, kterou jejich pošetilé hlasování v první otázce nenaznačovalo. Díky instagramu jsem měl pak možnost sledovat i ostatní program a závidět studentům, jak perfektní akci pro ně kolegové z přírodovědecké fakulty připravili. Z mé strany patří veliké poděkování organizátorce Ludmile Včelařové i Jiřímu Kvitovi za to, že jsem měl možnost zapojit se,“ doplnil Jan Strojil.

Na přednášku Jana Strojila navázal David Jiříček, bývalý absolvent letní školy v Jevíčku, od kterého se posluchači dozvěděli, jak se vytváří neuronové sítě. Na závěr si pak vyzkoušeli i praktickou část – práci s chatGPT. „V programu nechyběla tradiční diskuze o studiu na vysoké škole a příběhy absolventů, doprovodný program, šifrovací hra, grilování, večer s kapelou Ozembóch a celotýdenní úkol, při kterém měli studenti v týmech za úkol sestrojit vesmírné vozítko. Celotýdenní soutěž vyvrcholila praktickou demonstrací a rozdáním cen, za které děkujeme našim sponzorům – firmám SIREP a Thermo Fisher Scientific,“ dodal Jiří Kvita.