Letošní Space Race Hackathon se zaměřil na využití dálkového průzkumu Země

Foto: archiv katedry geoinformatiky
čtvrtek 9. květen 2019, 14:31 – Text: Šárka Chovancová

Na využití dálkového průzkumu Země a geoinformačních systémů se zaměřila akce Space Race Hackathon 2019, která se uskutečnila na katedře geoinformatiky přírodovědecké fakulty. Během čtyřiceti osmi hodin musely týmy studentů řešit jednu z pěti zadaných výzev. Výsledky své práce poté prezentovali na festivalu AFO 54 před odbornou porotou složenou ze zástupců akademické i soukromé sféry, investorů a propagátorů vědy.

„Celkovým vítězem se stal tým 404! Team Name Does Not Exist složený ze studentů geoinformatiky, aplikované fyziky a aplikované informatiky Michala Gabča, Matúše Fricka, Matyáše Černohouse, Daniela Čápa a Lukáše Příleského. Projekt vítězného týmu se zaměřoval na hodnocení povrchu Měsíce s ohledem na stavbu lunární základny s lidskou posádkou," uvedl jeden z organizátorů Tomáš Pour.

Hlavní cenou pro vítězný tým byla finanční odměna, výlet do centra Evropské kosmické agentury pro výzkum a technologie v holandském Noordwijku, měsíční vstup do coworkingového centra Vault 42 a mentoring od Vědeckotechnického parku UP a ESA Business Incubation Centre Prague.

Akce se letos zúčastnilo devatenáct soutěžících, kteří vytvořili čtyři týmy. Studenti podle Tomáše Poura předvedli hluboké odborné znalosti, kreativitu a především vysoké nasazení. „Během Space Race Hackathonu byli studentům k dispozici také mentoři se zaměřením od programování až po marketing."

Speciální cenu katedry geoinformatiky za originální technologické řešení získal tým Ruopot za práci na webové aplikaci pro vizualizaci polohy satelitů pozorujících Zemi. Speciální cenu AFO 54 za popularizaci vědy obdržel tým QOGIT, který řešil optimalizaci doby setby ječmene jarního.

Space Race Hackathon je 48 hodinový hackathon zaměřený na problematiku dálkového průzkumu Země a hledání nových možností, jak získávaná data využít. Akce vznikla za podpory projektu ESERO, Univerzity Palackého v Olomouci, společností SAB Aerospace, CzechInvest, OLC Systems a Úsovsko a Statutárního města Olomouce.