Na kongres v Olomouci se sjelo 267 geografů z Česka a Slovenska

Fotogalerie: René Jirmus
Úterý 15. listopad 2022, 11:08 – Text: Šárka Chovancová

Česká a slovenská geografie: mezi národní tradicí a mezinárodní relavancí byl název společného 25. kongresu České geografické společnosti a 18. kongresu Slovenské geografické společnosti v Olomouci, který pořádala katedra geografie přírodovědecké fakulty ve spolupráci s katedrou geoinformatiky, katedrou rozvojových a environmentálních studií, Středomoravskou pobočkou České geografické společnosti a dalšími partnery.

„Velice mě těší, že se daří pořádat konference s našimi slovenskými kolegy, to je nesmírně důležité. Víme o sobě, co kdo dělá. Můžeme navázat jak odborné, tak lidské kontakty, což se daří. Můžeme se od sebe navzájem poučit, uvedl prof. Bohumír Jánský z UK v Praze.

Na kongres se registrovalo 267 účastníků, z toho 201 z České republiky a 66 ze Slovenska. Zastoupeno bylo celkem 32 organizací, zejména vysokých škol a vědecko-výzkumných institucí. „Vědecký program byl složen z plenární sekce, 27 tematických sekcí a rozsáhlé posterové sekce. Na společném kongresu bylo předneseno více než 150 příspěvků a prezentováno bylo téměř 60 posterů. Kromě toho proběhly v jednom bloku dva diskusní panely (kulaté stoly) k pozici geografie jako vědní disciplíny a k publikačním strategiím českých a slovenských geografů,“ popsala Irena Smolová z katedry geografie.

Součástí programu byla plenární sekce, ve které vystoupili vědecky a publikačně nejaktivnější čeští a slovenští geografové. Dvě speciální sekce byly věnovány poctě profesoru Martinu Hamplovi, jedné z nejvýznamnějších osobností české geografie druhé poloviny 20. a začátku 21. století. „Účastníci kongresu si dále mohli v doprovodném programu vybrat jednu ze čtyř exkurzí tematicky související s městem Olomouc. V nabídce byla mimo jiné exkurze spojená s návštěvou a degustací v jednom z olomouckých pivovarů nebo exkurze do Pevnosti poznání, interaktivního muzea vědy přírodovědecké fakulty,“ doplnila Irena Smolová.

Záštitu nad společným 25. kongresem České geografické společnosti a 18. kongresem Slovenské geografické společnosti v Olomouci převzal rektor Univerzity Palackého Martin Procházka, hejtman Olomouckého kraje Josef Suchánek a předseda Rady vědeckých společnosti ČR Lubomír Hrouda.