Novým předsedou AS PřF byl zvolen docent Karel Lemr

Docent Karel Lemr
Foto: Ota Blahoušek
Čtvrtek 29. duben 2021, 10:10 – Text: Šárka Chovancová

Novým předsedou Akademického senátu Přírodovědecké fakulty Univerzity Palackého byl na středečním zasedání tohoto fakultního orgánu zvolen docent Karel Lemr ze Společné laboratoře optiky. Ve funkci nahradil dosavadního předsedu Tomáše Opatrného, který rezignoval. Tomáš Opatrný tak učinil poté, co přijal post prorektora Univerzity Palackého, který je ze zákona neslučitelný s funkcí senátora.

„Velice si vážím důvěry senátorů, je to pro mě obrovský závazek. Chtěl bych jít ve šlépějích svého předchůdce Tomáše Opatrného. Budu se snažit, aby naše jednání probíhala hladce ke spokojenosti všech. Budu dbát na to, aby zazněly všechny relevantní názory a aby nikdo nenadužíval časového prostoru,“ řekl po svém zvolení docent Karel Lemr.

Kromě volby předsedy AS PřF UP se senátoři zabývali i situací na vysokých školách v souvislosti s epidemií koronaviru. Vyzvali vládu, aby veškerá opatření zasahující do chodu vysokých škol podložila jasnými vědeckými argumenty a daty. Mezi jejich další požadavky patří bezodkladné zahájení očkování pracovníků vysokých škol a vyhodnocení efektivity plošného testování antigenními testy.

Ministerstvo zdravotnictví by podle senátorů mělo bez zbytečného prodlení umožnit vysokým školám provádět praktickou výuku za přiměřených hygienických podmínek i pro studenty nižších než absolventských ročníků. „Praktická výuka je pro studenty přírodovědných oborů nezbytnou součástí studia a další prodlevy tuto výuku staví do časové tísně, která ohrožuje vzdělávání studentů,“ stojí v usnesení.

Senátoři také kritizovali návrh dělení financí na univerzitní úrovni směrem k fakultám. „AS PřF UP vyjadřuje silné znepokojení nad nejasnou a nekoncepční metodikou dělení DKRVO, zejména nad jejími diskriminačními a demotivačními prvky, především pravidlem zastropování růstu,“ usnesli se. Senát žádá nové vedení Univerzity Palackého, aby předložilo takové řešení metodiky dělení DKRVO, se kterým budou souhlasit všechny fakulty.

Zpět