Otevřený dopis rektorovi s otázkami ohledně návrhu na odvolání děkana podepsalo 558 lidí

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Čtvrtek 27. říjen 2022, 13:09 – Text: Šárka Chovancová

Více než pět stovek zaměstnanců a studentů Přírodovědecké fakulty UP podepsalo otevřený dopis adresovaný rektorovi Univerzity Palackého Martinu Procházkovi, ve kterém Martin Schlossarek a Miroslav Syrovátka z katedry rozvojových a environmentálních studií PřF UP v souvislosti s návrhem na odvolání děkana PřF UP Martina Kubaly položili prvnímu muži univerzity několik otázek. Archy s podpisy dnes ráno tito zástupci přírodovědecké fakulty předali rektorovi, který jim slíbil odpovědět na zaslané otázky.

„Začátkem října podal rektor Martin Procházka výpověď děkanovi přírodovědecké fakulty Martinu Kubalovi. Kolem tohoto kroku se vyrojila spousta otázek, na které rektorát dosud nedal odpovědi. Lidé v našem okolí se, stejně jako my, ptali, jestli byl rektorův postup spravedlivý a zákonný. Otázky, které se nabízely, jsme naformulovali do deseti bodů a napsali jej ve formátu otevřeného dopisu," uvedl Martin Schlossarek.

Text otevřeného dopisu byl v závěru minulého týdne publikován a autoři jej v pátek večer zaslali rektorovi. „Během víkendu se začali ozývat další lidé z univerzity, že pod něj chtějí připojit svůj podpis. Rozhodli jsme se těmto lidem vyjít vstříc a zájemcům jsme umožnili podpis přidat. Nakonec podepsalo 558 lidí, zejména zaměstnanců a studentů,“ doplnil Miroslav Syrovátka.

Autoři dopisu rektorovi Martinu Procházkovi položili otázky, které se například týkají dosavadní praxe při schvalování přístupu do pracovních e-mailů zaměstnanců univerzity či toho, proč má být za tento postup nejvíce potrestán děkan Martin Kubala. Autoři otevřeného dopisu požadují také odpověď na otázku, proč byla výpověď děkanovi PřF Martinu Kubalovi předána dřív, než byl vypracován právní posudek na postup při tomto vstupu do e-mailové schránky zaměstnance fakulty. „Proč jste panu děkanu Kubalovi nedal možnost, aby si vybral odborovou organizaci, která by jej zastupovala a hájila jeho zájmy?" zní jedna z dalších otázek.

„Otevřený dopis jsem přijal a zároveň jsem slíbil, že na něj odpovím. Velmi pečlivě sleduji diskuzi, která k aktuálnímu dění na univerzitě probíhá, a vnímám otázky i obavy akademické obce. Jsem připravený se v rámci naší diskuzní platformy vyjádřit ke všem tématům, k nimž v současné době mohu poskytnout informace," řekl rektor Martin Procházka.