Pokusy, hry a kvízy přilákaly na Veletrh vědy a výzkumu děti i dospělé

Experimety děti bavily.
Fotogalerie: Adam Mráček, Eva Hrudníková, Martina Šaradínová
pondělí 18. červen 2018, 7:30 – Text: (red)

Mýty spojené s celou řadou vědních oborů bořili účastníci Veletrhu vědy a výzkumu, který se konal v pátek na přírodovědecké fakultě a také v Pevnosti poznání, kde zábavné i poučné aktivity pokračovaly rovněž v sobotu. Malí i velcí návštěvníci si prověřili či obohatili své vědomosti a museli prokázat šikovnost při mnoha praktických úkolech a experimentech.

Na přírodovědecké fakultě i v jejím okolí si už od ranních hodin mohli školáci, učitelé, rodiny s dětmi i další návštěvníci vyzkoušet různé pokusy, hry a úkoly. Na interaktivních stanovištích vytvářeli například Faraonova hada z cukru, seznámili se s optickými klamy, větrnou elektrárnou poháněnou chemickým pohonem, speciální hmatovou mapou pro nevidomé nebo si vyzkoušeli nejrůznější geokvízy. K vidění byli také obojživelníci a plazi, funkční model Enigmy nebo laserové bludiště. Překvapení budily ukázky hoření nanočástic železa nebo takzvaný levitující magnet.

„Tato akce se nám moc líbí, protože se vědci a pedagogové na jednotlivých stanovištích dokáží přizpůsobit jak menším, tak i větším dětem. Jsme tady už podruhé a jsme spokojeni,″ uvedla třídní učitelka páté třídy ZŠ ve Velkých Karlovicích Jitka Koňaříková.

Milovníci vědy obsadili i Pevnost poznání

Zástupy vědychtivých návštěvníků si našly cestu i do Pevnosti poznání. „Veletrh se určitě povedl, spokojenost s akcí byla znát ze strany návštěvníků i vystavovatelů. Děti nadšeně plnily rozmanité úkoly, které pro ně byly připraveny po celé budově. K dobré náladě přispělo i příjemné počasí, které přálo venkovním aktivitám,“ zhodnotila veletrh koordinátorka tamních aktivit Jitka Doležalová.

V Pevnosti poznání a přilehlém Rozáriu si zájemci vyzkoušeli například cestu do virtuálního světa, kaligrafické písmo, vytvořili kuličku z vody, naučili se měnit barvu květin a poznali krásu místních dřevin. Stále plno bylo v přírodovědné laboratoři. Studenti si tam předváděli zábavné chemické pokusy.

„Bořili jsme mýtus o kapalném dusíku. Lidé si na vlastní kůži vyzkoušeli, že i když má dusík mínus 200 stupňů, tak jsme schopni se ho dotknout. Kolem nás se totiž vytvoří takový plynný obal, ochranná vrstva, která ruku izoluje a nic se jí nestane,“ popsala aktivity Zuzana Balová.

Lákadlem bylo i nahlédnutí do tajemného světa DNA a geneticky modifikovaných organismů. „Děti si mohly vyzkoušet pipetování pomocí Pasteurových či automatických pipet do agarosového gelu. Ukázali jsme jim postup genetické transformace ječmene a bavili se s nimi o GMO. Děti často nevěděly, co to je, takže jsme jim celý proces vysvětlovali a seznamovali je s tím, co jsme schopni pomocí genetické modifikace připravit a jak to pomáhá lidem. Nadchla je možnost izolovat DNA z banánu a bavily se i při hře, kdy musely odhadnout počet chromozomů u jednotlivých organismů. Žasly například nad tím, že kapr má 106 chromozomů, zatímco člověk jen 46,“ podělila se o své dojmy Kateřina Střelcová z Centra regionu Haná pro biotechnologický a zemědělský výzkum.

Nejen přírodní vědy

Jeden z dvacítky stánků v Pevnosti poznání obsadila právnická fakulta. Pod heslem Právně správně děti podle příběhu a za asistence studentů práv poznávaly trestné činy, dozvěděly se víc o jednotlivých právních profesích, hrály speciální právnické pexeso, lámaly si hlavu nad otázkami v soutěži Riskuj, listovaly zákoníky nebo kreslily paragraf.

„Většinu otázek z Riskuj jsem věděl, nevzpomněl jsem si na křestní jméno ministra spravedlnosti. Ale kámoše jsem porazil,“ řekl Honza, páťák z Velkých Karlovic. Hned vedle něj skupinka dívek kreslila paragrafy. „Nikdy jsem ho nezkoušela napsat. Vůbec jsem nevěděla, na kterou stranu mám ty krucánky točit. Docela jsme se u toho s holkami nasmály,“ zhodnotila dvanáctiletá Míša, když odcházela od stánku s drobnými odměnami.

Kromě univerzitních stánků se do akce zapojily také firmy, které s popularizačním centrem úspěšně spolupracují. Firma Hella demonstrovala, jak se dají bořit mýty pomocí technologií aplikovaných v automobilovém průmyslu. Zástupci firmy svítili za roh pomocí světlovodu nebo ukázali, jak v realitě aplikovat optický klam pomocí zrcadla. Společnost Edwards zase kouzlila s vakuovou vývěvou, což zajímalo hlavně děti, protože v hlavní roli pokusů byly oblíbené „maršmelouny“.