Středoškoláci na letní škole pronikli do tajů experimentální optiky

Fotogalerie: archiv přírodovědecké fakulty
Středa 16. srpen 2023, 15:01 – Text: Šárka Chovancová

Na experimentální optiku byl zaměřen devátý ročník Letní školy optiky, kterou pro středoškolské studenty uspořádala Společná laboratoř optiky, společné pracoviště Univerzity Palackého a Fyzikálního ústavu Akademie věd ČR. Studenti se věnovali nejen vlnové optice, zkoumání interference či pozorování Slunce, ale naučili se také základy paprskové optiky a zobrazovacích soustav.

„Moc se mi líbilo, že jsme byli rozděleni po skupinkách s maximálně třemi lidmi. Výuka tak byla daleko efektivnější a daný profesor se mohl, pokud bylo potřeba, věnovat žákům individuálně. Oceňuji také, kolik se toho za ten týden stihlo probrat. Od každého něco. Výklad i úkoly byly podány zajímavým způsobem, takže jsme si z toho hodně odnesli. Nemám co vytknout,“ uvedla Tereza Ježorská z Gymnázia Olomouc-Hejčín.

Letošní Letní školy optiky se zúčastnilo 14 studentů, nejvíce se jich přihlásilo z fakultních škol přírodovědecké fakulty – z Gymnázia Olomouc-Hejčín, Slovanského gymnázia Olomouc, z Gymnázia Jana Opletala v Litovli, Gymnázia Jana Škody v Přerově či Gymnázia a Střední odborné školy zdravotnické a ekonomické Vyškov. Středoškoláci si hravou formou vyzkoušeli celkem devět experimentálních úloh, zkoumali například interfenci, difrakci a polarizaci světla, využili laser pro 3D skenování či detekci částic pomocí speciální kamery. „Studenti se mohli přesvědčit o tom, že optika je náročná věda, ale zkoumání přírodních zákonitostí může být i zajímavé. Projevili zájem naučit se základům vědeckého zkoumání. U účastníků oceňuji zájem o provádění experimentů a snahu porozumět vykládané problematice,“ řekl Pavel Pavlíček, jeden z lektorů Letní školy optiky.

Letní škola optiky patří devět let k vyhledávaným akcím přírodovědecké fakulty. „Studenti, kteří se s nadšením účastnili letošního červnového týdne letní školy, mě utvrzují v přesvědčení, že máme v mladé generaci nástupce, kteří se nebojí výzev. Pět z těchto studentů si u nás na katedře domluvilo i vědecký experiment, který se uskuteční na přelomu srpna a září. Věřím, že své nadšení si studenti odnesou i na své školy, že jim vydrží a že budou schopni předat i svým spolužákům,“ zhodnotil Jan Soubusta, koordinátor Letní školy optiky.

Na webu Letní školy optiky v sekci Fotografie najdete odkazy jak na fotogalerii z letošního ročníku, tak i na fotografie z ročníků předchozích.