V krajském kole SOČ v Moravskoslezském kraji uspěl Janis Bojko, který spolupracuje s PřF UP

Foto: archiv PřF UP
Pátek 12. květen 2023, 13:21 – Text: Šárka Chovancová

První místo v krajském kole Středoškolské odborné činnosti v Moravskoslezském kraji vyhrál Janis Bojko s prací Syntéza nových selektivně-duálních inhibitorů cyklin dependentních kináz, na které spolupracoval se svými školiteli Lukášem Jedinákem a Monikou Tomanovou z katedry organické chemie. Student Gymnázia Františka Živného v Bohumíně si díky svému výzkumu syntézy látek s protinádorovou aktivitou zajistil postup do celostátního finále.

Stejnému tématu se Janis Bojko pod současným vedením Moniky Tomanové z katedry organické chemie věnuje v rámci projektu Badatel. „Janis u nás na své středoškolské odborné práci pracuje více než dva roky. Do našeho týmu okamžitě zapadl a stal se rovnocenným členem. Mým studentem se stal v roce 2022 poté, co kolega Lukáš Jedinák odešel pracovat do soukromého sektoru. Janis vyniká svou zvídavostí a velkým nadšením pro chemii, která se odrazila v jeho krásných výsledcích z poslední doby,“ uvedla Monika Tomanová z katedry organické chemie.

Janis Bojko si v roce 2021 vybral ke spolupráci výzkumnou skupinu Petra Cankaře, protože se chtěl zabývat výzkumem syntézy látek s protinádorovou aktivitou. V dubnu letošního roku se zúčastnil také Studentské vědecké konference v Litvínově, kde za stejnou práci získal první místo.

„Vybavuji si Janise jako studenta, který od začátku mluvil o tom, že hodlá nastoupit na obor Chemie, protože se chce dozvědět co nejvíce z této oblasti a současně držel v ruce vytištěné skriptum o Ullmannově reakci, kterou si chtěl za každou cenu vyzkoušet. Na naší katedře se dostal právě k organické syntéze, kde připravoval nové látky, jež by mohly být potenciálně aktivní na léčbu rakoviny prsu či akutní myeloidní leukémie. Tato oblast chemie jej natolik zaujala, že se nakonec rozhodl studovat na naší katedře, z čehož mám velkou radost,“ doplnila Monika Tomanová.

Na práci Syntéza nových selektivně-duálních inhibitorů cyklin dependentních kináz se podíleli také Vladimír Kryštof s Radkem Jordou z katedry experimentální biologie, kteří testovali připravené organické sloučeniny na biologickou aktivitu.