Veletrh nabídl učitelům moderní formy výuky fyziky

Foto: Christo Kirkelovski
Úterý 6. září 2022, 11:14 – Text: Šárka Chovancová

Jak moderně vyučovat fyziku bylo cílem 27. ročníku konference nazvané Veletrh nápadů a učitelů fyziky, kterou na přírodovědecké fakultě pořádala katedra experimentální fyziky, oddělení didaktiky fyziky a Fyzikální pedagogická společnost Jednoty českých matematiků a fyziků. Konference se zúčastnilo 130 pedagogů z České republiky, Slovenska a Polska.

„Pro účastníky veletrhu jsme připravili dvě přednášky. Jan Švec z katedry experimentální fyziky hovořil o tom, jak vzniká lidský hlas. Lukáš Slodička z katedry optiky se zaměřil na lokalizaci a laserové chlazení atomů. Samotní učitelé pak prezentovali 45 vlastních příspěvků, které mohou sloužit jako inspirace pro další výuku,“ uvedla Renata Holubová z katedry experimentální fyziky.

Před zahájením konference pedagogové navštívili vybrané laboratoře na katedrách experimentální fyziky, optiky a pracoviště Společné laboratoře optiky. Prohlédli si také Pevnost poznání, expozici Světlo a tma a nechyběl ani společenský večer za doprovodu kapely Ozembóch.

Společnost Honeywell, která patřila mezi sponzory akce, v prostorách fakulty vystavila jeden ze svých leteckých motorů. „Tato firma obohatila konferenci také o přednášku Jana Šulce Virtuálně do reality – simulace tváření leteckých dílů. Byla nám představena simulace tváření a následné vyhodnocení metodou 3D skenu při zavádění nových nástrojů do výroby. Firma na tuto akci věnovala i výherní cenu, kterou byl dron s kamerou. Výherkyní se stala Pavlína Pfeiferová, učitelka ZŠ U Nemocnice Rumburk,“ doplnila Jana Slezáková z katedry experimentální fyziky.

Další ročník Veletrhu nápadů a učitelů fyziky se bude konat příští rok na Jihočeské univerzitě v Českých Budějovicích. Více se o této konferenci dočtete na webových stránkách.