Vyjádření děkana PřF Martina Kubaly k vyhlášení stávkové pohotovosti

Foto: archiv PřF
Pondělí 26. srpen 2019, 16:14 – Text: Martin Kubala

Vyjádření děkana Přírodovědecké fakulty UP k vyhlášení stávkové pohotovosti zaměstnanci RCPTM

Pracovníci RCPTM nemají ke stávkové pohotovosti důvod a zdaleka ne všichni se s textem ztotožňují. Text vyhlášení stávkové pohotovosti je postaven na falsifikaci znění přijatého usnesení Správní rady RCPTM, které se týká personální změny ve vedení tohoto ústavu. Usnesení bylo schváleno ve znění: „Správní rada schvaluje čerpání tvůrčího volna prof. RNDr. Radka Zbořila Ph.D. a současně schvaluje pověření prof. RNDr. Michala Otyepky, Ph.D. výkonem funkce generálního ředitele RCPTM do konce řádného funkčního období prof. Zbořila."

Řádné funkční období prof. Zbořila v čele RCPTM přitom končí 30. září 2019, což je uvedeno i na jeho jmenovacím dekretu. Vypsání výběrového řízení tedy není v žádném případě v rozporu s přijatým usnesením, naopak je to moje administrativní povinnost pro zajištění hladkého fungování RCPTM. Podle univerzitních norem nelze konat jinak, neboť bych mohl být naopak nařčen z nečinnosti.

Domnívám se, že text výběrového řízení je napsán maximálně korektně a otevřeně tak, aby nezavdával podezření, že je někomu „ušit na míru". Prakticky identicky, jen s jiným odborným zaměřením, byl na počátku roku vypsán konkurz na ředitele CRH a žádný problém s tím nebyl.

Co se týče auditů ze strany poskytovatelů dotace, tak ty jsou zcela legitimní a běžnou součástí projektového financování. Pokud RCPTM v minulosti získávalo velké množství projektů, tak nyní musí počítat s větším množstvím kontrol. Mě samotného se letos o prázdninách týkala jedna z kontrol, a byť mě to stálo několik hodin času, neshledávám v tom žádné spiknutí. Naprosto neuvěřitelně pak působí požadavek na zastavení prošetřování jakýchkoliv údajných etických pochybení, který je dle mého názoru i v rozporu s legislativou.

Cílem skandalizace rutinního administrativního úkonu děkana je odvedení pozornosti od usnesení Etické komise, která shledala prof. Radka Zbořila vinným v kauze falšování dat v odborné publikaci a jeho následných veřejných osobních útoků na předsedu Etické komise. Prof. Zbořil tímto způsobem hrubě poškozuje dobré jméno jednoho z nejvyšších nezávislých orgánů UP.

Fakt, že vysoce postavení představitelé univerzity tolerují falsifikátora vědy v pozici, která by měla být výkladní skříní univerzity, ohrožuje ve svém důsledku celou Univerzitu Palackého. Jde totiž mimo jiné také o soutěž o zdroje. Pokud některým jedincům bude tolerováno, že si vypomáhají podvody, tak je to jako závodit s dopujícím sportovcem - prostě ti slušní nemají šanci. Analogicky na to budou nahlížet ostatní univerzity vůči UP a dá se očekávat, že nám to dlouho tolerovat nebudou, stejně jako redakce časopisů a grantové agentury. Souhlasím s členem Správní rady Univerzity Palackého dr. Robertem Kuropatwou, že situace je vážná a nezbývá než usilovat o to, abychom se dokázali se situací vypořádat stejně důstojně jako Univerzita Karlova.

Martin Kubala
děkan