Život vysokoškoláka si na Přírodě vyzkoušelo 47 studentů. Zamířili do laboratoří i učeben

Fotogalerie: archiv PřF UP
Sobota 4. listopad 2023, 12:16 – Text: Šárka Chovancová

Během docházky na střední školu čeká na studenty nelehké rozhodnutí, zda budou ve studiu pokračovat na vysoké škole či zvolí jinou životní cestu. Bezmála pět desítek středoškoláků se proto zapojilo do akce nazvané Týden vysokoškolákem na Přírodě, díky které si udělali jasnější představu o vysokoškolském studiu i chodu přírodovědecké fakulty. Během pětidenní akce si účastníci vyzkoušeli práci v laboratořích, zapojili se do výuky, přespali na kolejích nebo se stravovali v menze.

Akce Týden vysokoškolákem na Přírodě letos přilákala 47 středoškoláků a všichni si ji pochvalovali. „Byla to pro mě velice obohacující a nezapomenutelná zkušenost. Nejvíce mě oslovila katedra rozvojových a environmentálních studií a katedra geografie. Přednášky díky vyučujícím a jejich výkladům byly dvojnásobně lepší. Celkově jsem si týden užila a jsem velice vděčná, že se mi taková příležitost naskytla. Ještě jednou moc děkuji za uskutečnění této akce,“ řekla Adéla Řeholková, účastnice oboru Vědy o Zemi.

Studenti, kteří do Olomouce přijeli z fakultních škol přírodovědecké fakulty, byli rozděleni do pěti skupin podle oborů. „Největší zájem byl tradičně o biologii, ekologii a životní prostředí a dále pak o chemii. Meziročně se zvýšil zájem o fyziku, matematiku s informatikou i vědy o Zemi. Celkově poptávka převýšila naše kapacitní možnosti. Zájemcům, kteří už v programu nemohli být zařazeni, jsme se snažili nabídnout náhradní řešení, aby i oni měli příležitost navštívit naši fakultu,“ uvedla Dagmar Petrželová, která měla akci na starost.

Hlavním cílem akce Týden vysokoškolákem na Přírodě je umožnit středoškolákům získat lepší představu o  životě na vysoké škole.  Studenti nasbírali mnoho cenných zkušeností a mohli se aktivně zapojit do výuky na různých katedrách přírodovědecké fakulty. „Od týdne jsem získal více, než jsem očekával. Učitelé byli vstřícní. Za tuto zkušenost jsem moc rád a doufám, že se na fakultu někdy budu mít možnost znovu podívat,“ doplnil Jiří Šula ze Střední zahradnické školy Rajhrad.

Akce Týden vysokoškolákem na Přírodě se na přírodovědecké fakultě konala popáté. Spolupráci s fakultními školami, kterých je v současné době padesát jedna, má na starosti Oddělení vnějších a vnitřních vztahů.