Akademický senát PřF nesouhlasí s návrhem rektora na dělení finančního příspěvku

Ilustrační foto: Ota Blahoušek
Čtvrtek 20. duben 2023, 15:54 – Text: Šárka Chovancová

Akademický senát Přírodovědecké fakulty UP na svém středečním zasedání kritizoval návrh rektora Martina Procházky na letošní dělení finančního příspěvku a dotace, protože krátí objem peněz určených pro jednotlivé fakulty a naopak posiluje příjmy rektorátu a centrálních jednotek. Fakultní senát proto Akademickému senátu UP nedoporučil, aby rektorův návrh v této podobě schválil.

„I když objem finančních prostředků z institucionální dotace je letos v meziročním srovnání přibližně o 27 milionů korun vyšší, tak mezi součásti UP je paradoxně plánováno rozdělit o 5,7 milionu korun méně. Návrh rektora totiž počítá s významným navýšením finanční alokace ve prospěch rektorátu a centrálních jednotek," upozornil předseda Akademického senátu PřF UP Karel Lemr.

Akademický senát PřF UP upozornil, že v případě schválení rektorova návrhu by vzrostly finanční prostředky vyčleněné pro centrální jednotky o téměř deset procent. Senátoři proto důrazně vyzvali vedení UP, aby v souladu se zvyklostmi svůj návrh na dělení příspěvků a dotací nejdříve projednalo s děkany a ředitelem VŠÚ a až poté jej předložilo ke schválení Akademickému senátu UP.

Akademický senát PřF byl také informován o analýze zaměřené na vypořádání vzájemného vztahu a majetku mezi fakultou a vysokoškolským ústavem CATRIN. Nezávislí odborníci v tomto materiálu upozornili, že ze společného rozpočtu UP bylo na zřízení ústavu CATRIN vynaloženo více než 70 milionů korun. Autoři analýzy v této souvislosti kritizovali Akademický senát UP, protože podle nich při procesu vzniku vysokoškolského ústavu selhal ve své kontrolní roli vůči vedení UP.

Akademický senát PřF ve středu také schválil harmonogram akademického roku 2023/2024 či zprávu o loňském hospodaření fakulty. Senátoři požádali vedení PřF o sestavení přehledu všech pohledávek, které fakulta eviduje u jiných součástí UP. Tyto pohledávky mají být podle nich uvedeny ve výroční zprávě o hospodaření Přírodovědecké fakulty UP za rok 2022 a neprodleně uhrazeny.

Část programu jednání Akademického senátu PřF se týkala nadcházejících voleb do tohoto samosprávného orgánu fakulty, které jsou naplánovány na 26. a 27. dubna. V doplňující volbě senátoři zvolili za člena volební komise RNDr. Ondřeje Pavlačku, Ph.D.