Akademický senát přírodovědecké fakulty souhlasil s podáním správní žaloby

Přírodovědecká fakulta
Foto: archiv PřF
Úterý 11. srpen 2020, 14:29

Akademický senát PřF přijal 9. srpna 2020 v per rollam hlasování následující usnesení:

Akademický senát PřF UP sdílí pochybnosti o tom, zda usnesením akademického senátu UP ze dne 17. 6. 2020, kterým byl schválen Statut Českého institutu výzkumu a pokročilých technologií Univerzity Palackého v Olomouci nebylo zasaženo do zákonem garantované autonomie fakulty a jejích orgánů. Z tohoto důvodu akademický senát PřF UP:

i. souhlasí s tím, aby byly v zájmu dosažení právní jistoty využity všechny právní kroky, kterými by mohlo dojít k přezkoumání tohoto usnesení a pověřuje děkana PřF UP, aby takové kroky činil.

ii. souhlasí s podáním správní žaloby proti tomuto usnesení, a to jak jménem svým, tak jménem fakulty jako celku.

iii. souhlasí s podáním podnětu k přezkoumání tohoto usnesení ministerstvem školství."

Děkan Přírodovědecké fakulty UP doc. Martin Kubala k tomu podotkl:

„Podání správní žaloby je smutným, avšak logickým vyústěním procesu budování vysokoškolského ústavu přes jasně deklarovaný nesouhlas samosprávných akademických orgánů fakulty. Tyto se důvodně domnívají, že bylo zasaženo do jejich zákonem garantovaných práv a bohužel jim nezbývá nic jiného než nechat přezkoumat napadené usnesení AS UP správním soudem. S ohledem na to, že dosavadní kroky při zřizování ústavu probíhají bez předchozího konsenzu, je to asi jediný způsob, jak zabránit dalším krokům hrubě poškozujících fakultu. Současně je třeba říci, že další vývoj procesu je obtížné předvídat, neboť podobně hrubý násilný zásah univerzitních orgánů do organizační struktury fakulty přes nesouhlas jejích orgánů nemá v českém vysokém školství obdobu a soudy dosud takový typ žaloby neřešily. Z tohoto důvodu se domnívám, že rozhodování soudu bude zajímat všechny fakultní orgány na všech vysokých školách v ČR.“