Deváťáci v laboratořích přírodovědecké fakulty izolovali vonné silice

Žáci ze ZŠ náměstí Svobody Šternberk
foto: Denisa Vlčková
Neděle 17. únor 2019, 8:00 – Text: Šárka Chovancová

Žáci deváté třídy Základní školy náměstí Svobody ze Šternberku, kteří navštěvují přírodovědecký kroužek, využili zázemí přírodovědecké fakulty. V laboratořích si vyzkoušeli izolovat vonné silice, které potřebují k výrobě přírodních kosmetických přípravků. Výsledky své práce budou prezentovat v soutěži Věda je zábava, kterou fakulta pro školní kolektivy pořádá.

Pro letošní třináctý ročník soutěže bylo vyhlášeno téma "Člověk a příroda". Deváťáci ze Šternberku si vybrali podtéma "Přírodní kosmetika". „V dnešní době se mnoho lidí vrací k vlastní výrobě kosmetických přípravků, a to především z důvodu omezení množství přidaných chemických látek v produktech. Rozhodli jsme se proto prozkoumat, co všechno jsme ve škole sami schopni vyrobit. Máme za sebou pět měsíců studia dostupné literatury, vyrobili jsme a odzkoušeli velké množství kosmetických přípravků, jako jsou mýdla a soli do koupele, tělové krémy, peelingy a masky na obličej či masky a krémy na ruce," vysvětlila učitelka Veronika Novotná.

Vzhledem k tomu, že při výrobě kosmetiky žáci používají vonné silice, přijeli si na přírodovědeckou fakultu vyzkoušet jejich izolaci. „Na katedře analytické chemie jsme žákům poskytli kvalitní zázemí a moderní vybavení. Zvládli sestavit složitou destilační aparaturu, rozdrtit koření a silice vydestilovat. Prokázali, že o chemii mají skutečně zájem, což nás velmi těší," řekla Denisa Vlčková z katedry analytické chemie.

„Exkurze byla zábavná, dozvěděli jsme se spoustu nových zajímavých věcí a vyzkoušeli si pořádný chemický pokus," pochlubila se žákyně Nella Vyroubalová. Kromě přírodovědeckého kroužku vede učitelka Veronika Novotná ještě dva přírodovědné kroužky na prvním stupni. Děti se zábavnou formou věnují chemickým a fyzikálním pokusům, vědecké výtvarce nebo poznávání přírody.

Výstupem bádání žáků deváté třídy bude závěrečná práce, kterou představí na květnovém vyhodnocení soutěže Věda je zábava. „Našim cílem je ukázat, že chemie je krásný přírodovědný předmět a že se jí nikdo nemusí bát," uzavřela učitelka Veronika Novotná.