Dvanáct středoškoláků proniká do tajů přírodních věd v programu Newton

Ilustrační foto
Foto: archiv PřF
Pátek 30. říjen 2020, 8:37 – Text: Šárka Chovancová

Dvanáct středoškolských studentů se v zimním semestru přihlásilo do programu Newton, který talentovaným studentům se zájmem o přírodní vědy umožňuje rozšířit znalosti v kurzech organizovaných přírodovědeckou fakultou. Kvůli nařízení vlády proti šíření epidemie Covid-19 ale museli, stejně jako vysokoškolští studenti, přejít na on-line výuku.

Program dává možnost středoškolským studentům navštěvovat vybrané předměty v jednom z pěti vědních oborů, kterými jsou matematika a informatika, fyzika, chemie, biologie a vědy o Zemi. „Všechny zájemce společně s garantem projektu Tomášem Fürstem zveme na osobní schůzku, abychom se dozvěděli, o co mají studenti konkrétně zájem, co by chtěli studovat, případně co od programu čekají. Účast je sice doporučována studentům třetích a čtvrtých ročníků, ale máme i několik středoškoláků nižních ročníků, kteří si chtějí vyzkoušet, jaké to je být vysokoškolákem,“ uvedla Jana Radová z katedry matematické analýzy a aplikované matematiky.

Studenti navštěvují přednášky, semináře či cvičení jimi vybraných předmětů. Zároveň plní všechny studijní povinnosti vysokoškoláků. Znamená to, že se aktivně účastní přednášek a cvičení. „Předměty, které jsou vyučovány v době jejich standardní výuky na škole, vyžadují uvolnění z hodin. Program tedy od studentů vyžaduje zvýšené úsilí nejen proto, aby si splnili své povinnosti na fakultě, ale i na střední škole, kde zameškají část výuky. Klobouk dolů, když to zvládají,“ dodala Jana Radová.

Mezi současnými účastníky programu je i několik studentů, kteří se programu úspěšně účastnili již v minulých letech a rozhodli se pokračovat v dalším semestru. „Někteří přišli s přesnou představou, co by chtěli studovat, respektive už s tím ve svém volnu začali. Například teorii grup nebo programování v různých jazycích. Jiní si jen chtějí prohloubit znalosti v oboru nebo sbírají znalosti a materiál pro účast v soutěži SVOČ,“ upřesnila Jana Radová.

V současně době přešel program Newton do distanční výuky. „Studenti měli štěstí, že alespoň první tři týdny se mohli zúčastnit klasické výuky a vidět své vyučující. Teď jsou pro ně připraveny on-line přednášky, což je určitě zajímavá zkušenost. Velmi mile mě překvapila ochota všech oslovených garantů předmětů a přednášejících. Všichni studentům vyšli vstříc a pomohli pro ně najít vhodné předměty a alternativy on-line výuky. Jsem moc ráda, že studenti programu Newton jsou u nás spokojeni a chtějí i přes stižené podmínky dál pokračovat ve výuce,“ doplnila Radová.

Program Newton je od tohoto akademického roku nově zařazen do Celoživotního vzdělávání v programech vzdělávání v rámci akreditovaného studijního programu.

Zpět