Eliška Zgarbová obstála ve velké konkurenci. Stala se celkovou vítězkou Studentské vědecké soutěže O cenu děkana

Fotogalerie: Ota Blahoušek
Sobota 6. květen 2023, 18:13 – Text: Šárka Chovancová

Jubilejní dvacátý ročník Studentské vědecké soutěže O cenu děkana, na kterém se prezentovalo devět desítek soutěžících, zná své vítěze. Celkovou šampionkou tohoto klání se stala studentka oboru Molekulární a buněčná biologie Eliška Zgarbová. Zvítězila s prací nazvanou The Impact of Indoles Activating the Aryl Hydrocarbon Receptor on Androgen Receptor Activity in the 22Rv1 Prostate Cancer Cell Line.

„Vítězství stále vstřebávám, vůbec jsem to nečekala. Jsem hrozně vděčná a zároveň šťastná. K přihlášení do soutěže mě motivoval můj vedoucí Radim Vrzal z katedry buněčné biologie a genetiky, kterému bych chtěla moc poděkovat. Je skvělý. Před komisí jsem prezentovala výzkum v oblasti rakoviny prostaty, oblast nového přístupu v této léčbě,“ uvedla Eliška Zgarbová.

Studenti před porotami prezentovali své práce z matematiky a informatiky, chemie, fyziky, biologie a ekologie, věd o Zemi i didaktiky přírodovědných oborů, a to vždy v bakalářské, magisterské a doktorské kategorii. Součástí soutěže byla i posterová sekce. „Nejpočetnější zastoupení měly sekce Chemie a Biologie a ekologie. Porotci měli poměrně těžkou úlohu vybrat vítěze, protože kvalitních prací bylo opravdu hodně,“ prozradil proděkan pro studijní záležitosti Jan Říha. Generálním partnerem Studentské vědecké soutěže O cenu děkana byla společnost Teva.

Děkan fakulty Martin Kubala předal ocenění nejúspěšnějším studentům, vyhlášeni byli i vítězové jednotlivých oborů, jejichž jména budou vyryta na putovní poháry. „Chtěl bych poděkovat všem porotcům, vedoucím sekcí i školitelům za práci, kterou odvedli. Také velice oceňuji, že takové množství z vás studentů, je ochotno jít s kůží na trh. To vás v životě potká ještě mnohokrát, nebojte se toho. V letošním ročníku nebylo snadné vyhrát, protože vás bylo mnoho, ale myslím si, že ocenění si zasloužíte všichni,“ dodal závěrem soutěžního odpoledne děkan Martin Kubala.

Studentská vědecká soutěž O cenu děkana existuje ve své stávající podobě od roku 2007 a navazuje na dlouholetou tradici tzv. SVOČ, studentské vědecké a odborné činnosti. Cílem soutěže je motivovat studenty k aktivní účasti ve vědě a výzkumu a k dalšímu působení v oblasti bádání a poznávání.

Vítězové sekcí:

Matematika a informatika – Veronika Pavlíková